Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Obchody Święta Służby Więziennej

Obchody Święta Służby Więziennej

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie 29 czerwca odbyła się uroczystość Święta Służby Więziennej. Obchody zyskały w tym roku szczególny charakter, bo łączą się ze stuleciem niepodległej Polski i stuleciem więziennictwa. W ceremonii przed Grobem Nieznanego Żołnierza wzięli udział przedstawiciele władz państwowych:prezydent RP Andrzej Duda, minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro, ministrowie, posłowie i senatorowie RP, szefowie służb mundurowych z Polski i zagranicy, funkcjonariusze Służby Więziennej i ich rodziny, przedstawiciele NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa oraz zaproszeni goście.
Jesteśmy z was dumni
W trakcie uroczystości odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski 258 funkcjonariuszy, absolwentów szkolenia zawodowego. Prymusem tegorocznego szkolenia został ppor. Bartosz Wieczorek z Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim ze średnią ocen 5,57.
– Dzisiaj w tym miejscu stoją funkcjonariusze polskiej Służby Więziennej służącej wolnej, niepodległej i suwerennej Ojczyźnie. Gratuluję Państwu tej służby i dziękuję. Gratuluję nowo wypromowanym i oficerom. Ogromnie się cieszę, że tylu młodych ludzi w stopniu oficera będzie od dzisiaj w tej formacji. To niezwykle ważne, żeby była to formacja nowoczesna, która odpowiada na wszystkie wyzwania współczesnego świata. Odpowiada przede wszystkim na wszystkie wyzwania tego świata w formie zagrożeń, jakie istnieją dla bezpieczeństwa obywateli, jakie istnieją dla bezpieczeństwa państwa. To niezwykle ważne, żeby w służbie było jak najwięcej ludzi przygotowanych i wysoko wykształconych – podkreśli Andrzej Duda.
Taka uroczystość zdarza się raz na sto lat Na szczególne w tym roku okoliczności święta więziennictwa zwrócił uwagę, witając uczestników spotkania, gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej. – Będąc przed Grobem Nieznanego Żołnierza oddajemy hołd tym znanym i nieznanym z nazwiska, którzy poświęcili życie za Ojczyznę i za to, by miliony Polaków mogły żyć w wolnym kraju. Profesjonalizm i zaangażowanie funkcjonariuszy Służby Więziennej w zapewnienie bezpieczeństwa państwa znajdują należne uznanie
W osobnych słowach generał zwrócił się do swoich podwładnych, w tym 258 nominowanych oficerów, którym pierwszy stopień oficerski, podporucznika Służby Więziennej, nadał prezydent Andrzej Duda. ? Życzę wam, Panie i Panowie oficerowie, by służba dla państwa polskiego była dla was zaszczytem i honorem. Gratuluję awansowanym i odznaczonym. Wszystkim funkcjonariuszom Służby Więziennej, którzy z całego kraju przybyli dziś na Plac Piłsudskiego, gdzie ogień nigdy nie gaśnie – mówił generał, nawiązując metaforycznie do postawy więzienników podczas codziennej służby w swoich jednostkach. – Dziękuję za sumienność i oddanie. Życzę Wam satysfakcji ze służby i pracy. Waszym bliskim składam podziękowania za cierpliwość i zrozumienie tego, że służba wymaga poświęceń – zaznaczył.. Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Nie, dla politycznego knebla

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” z dnia 19-12-2021 w sprawie przyjęcia przez Sejm tzw. …