Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Ochrona zdrowia w więzieniach

Ochrona zdrowia w więzieniach

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w ciągu ostatnich dwóch lat prowadziła program ?Opieka zdrowotna w polskich więzieniach ? dążenie do zgodności ze standardami praw człowieka?. ?Po dwóch latach prowadzenia programu mamy świadomość istnienia wielu problemów o charakterze systemowym w zakresie ochrony zdrowia w więzieniach?? mówi Maria Ejchart, koordynatorka projektu. ?Zdajemy sobie sprawę, że identyfikacja tych problemów to dopiero początek drogi do zmian? ? dodaje Maria Ejchart. Na zakończenie tego projektu, w styczniu 2013 r. przygotowaliśmy dwie publikacje, które stanowią podsumowanie działalności programu.
Pierwsza z publikacji ? ?Więzienna służba zdrowia. Obecny stan dyskusji i kierunki reform? ? jest zapisem debaty, która kończyła działalność programu. ?Opieka zdrowotna w polskich jednostkach penitencjarnych nie jest tematem popularnym, o którym pisze codzienna prasa. Informacje o problemach zostają za murami jednostek. I wychodzą na światło dzienne w obliczu ludzkich tragedii? ? piszą w wstępie Maria Ejchart oraz Katarzyna Wiśniewska.
Druga z publikacji ? ?Współpraca lekarza z prawnikiem. Doświadczenia Kliniki Prawno-Medycznej? ? przedstawia model pracy kliniki. Prowadzona w ramach programu klinika miała innowacyjny charakter ? opierała się na współpracy pomiędzy studentami prawa i studentami medycyny pod nadzorem merytorycznym prawników i lekarzy przy analizie spraw zgłaszanych do Fundacji. ?Z perspektywy tych dwóch lat możemy stwierdzić, że wykształcenie umiejętności wspólnej pracy przyszłych prawników i lekarzy na rzecz pomocy osobom pozbawionym wolności jest niewątpliwie naszym największym sukcesem? ? mówi Katarzyna Wiśniewska, prawniczka HFPC.
Źródło: HFPCz

Sprawdź także

Darmowe porady rejentów

Notariusze w najbliższą sobotę będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie, telefonicznie, na czacie oraz w …