Sędzia Tomasz Szmydt został odsunięty od czynności. Do 28 września nie wróci na salę rozpraw.
Zgodnie z zarządzeniem prezesa stołecznego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego sędzia Tomasz Szmydt (mąż opisywanej przez nas Emilii i były już szef Biura Prawnego w KRS) „przerwał wykonywanie czynności służbowych” – ustalił Onet. Tę informację potwierdziła nam rzecznik WSA sędzia Małgorzata Jarecka.
Afera w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Sędzia miał pomagać w akcji oczerniania sędziów krytykujących obecne władze
W najbliższym czasie o dalszych losach Szmydta ma zadecydować sąd dyscyplinarny
- Konsekwencje wyciągane są tylko na podstawie informacji prasowych, które nie są w żaden sposób potwierdzone - skomentował Szmydt w rozmowie z RMF FM
Przypomnijmy, sędzia Tomasz Szmydt miał pośredniczyć i pomagać przy akcji hejtowania sędziów krytycznych wobec władzy, tak w mediach społecznościowych, jak tych tradycyjnych – sprzyjających obecnie rządzącym. Pomagała mu w tym żona Emilia (są w trakcie rozwodu), która przez jakiś czas koordynowała medialne ataki na sędziów.
Zarządzenie prezesa WSA zostało wydane dziś, tuż przed rozprawą, w której uczestniczyć miał sędzia Szmydt. – Pan prezes WSA spotkał się z panem sędzią, wysłuchał jego wyjaśnień, jednak zdecydował, że jego zarządzenie o odsunięciu pana sędziego Szmydta od czynności służbowych pozostanie w mocy – mówi nam sędzia Jarecka. – Uznaliśmy, że tak będzie lepiej dla sądu – dodaje.
Sędzia Szmydt pozostanie odsunięty od wykonywania obowiązków nawet do 28 września. Do tego czasu sąd dyscyplinarny przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym podjąć powinien uchwałę, dotyczącą tego, czy sędzia zostanie na dłużej zawieszony w czynnościach.
Podstawą jest tu art. 130 par. 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Stanowi on, że "jeżeli sędziego zatrzymano z powodu schwytania na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa umyślnego albo jeżeli ze względu na rodzaj czynu dokonanego przez sędziego powaga sądu lub istotne interesy służby wymagają natychmiastowego odsunięcia go od wykonywania obowiązków służbowych, prezes sądu albo Minister Sprawiedliwości mogą zarządzić natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego aż do czasu wydania uchwały przez sąd dyscyplinarny, nie dłużej niż na miesiąc".
- Dzisiejsze zarządzenie prezesa WSA nie wiąże się z żadnym obniżeniem uposażenia sędziego Szmydta – mówi nam sędzia Jarecka. Rzecznik stołecznego WSA podkreśla, że takie decyzje – o ewentualnym obcięciu pensji – podjąć może dopiero sąd dyscyplinarny przy NSA.
- Dodam, że pan sędzia Szmydt podczas rozmowy z prezesem WSA, przy której byłam obecna, złożył obszerne wyjaśnienia dotyczące ostatnich publikacji medialnych. Twierdzi, że nie brał udziału w tym procederze, jednak ostateczną decyzję podjąć musi tu sąd, na podstawie dowodów – mówi sędzia Jarecka, która podkreśla, że zarządzenie prezesa o przerwaniu wykonywania czynności służbowych sędzia Szmydt zaakceptował. – Do czasu decyzji sądu dyscyplinarnego przy NSA pan sędzia nie będzie wykonywać czynności służbowych – kwituje rzeczniczka WSA w Warszawie.
Sam Szmydt odniósł się do decyzji WSA w rozmowie z RMF FM. – Nie ma dowodu, który potwierdzałby moją winę albo winę kogokolwiek innego, a są wyciągane konsekwencje tylko na podstawie informacji prasowych, które nie są w żaden sposób potwierdzone – powiedział.
Decyzją prezesa NSA sędzia Szmydt został odwołany z delegacji, co oznacza, że stracił funkcję szefa Biura Prawnego KRS. Piastował ją od jesieni zeszłego roku – do Rady trafił prosto z delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.