Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Odbiór przesyłek na poczcie

Odbiór przesyłek na poczcie

Poczta Polska gotowa na zmiany w wydawaniu awizowanej korespondencji sądowej w sprawach karnych Poczta Polska S.A. deklaruje swoje przygotowanie na wprowadzenie zmian w zakresie wydawania awizowanej korespondencji sądowej w sprawach karnych pełnomocnikom pocztowym ustanowionym przez adwokatów i radców prawnych. Niebawem wejdzie w życie
ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, zawierająca m.in. nowelizację art. 133 kodeksu postępowania karnego, polegającą na dodaniu paragrafu 2a w brzmieniu „Pismo pozostawione w placówce pocztowej w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku – Prawo pocztowe, adresowane do obrońcy albo pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym, może zostać odebrane także przez osobę upoważnioną na podstawie pełnomocnictwa pocztowego do odbioru przesyłek pocztowych w rozumieniu tej ustawy”.
W związku z powyższym, po uchwaleniu ustawy Naczelna Rada Adwokacka objęła monitoringiem stan przygotowań Poczty Polskiej S.A. do nowych zasad wydawania korespondencji. W piśmie z 15 lipca br. adw. Rafał Dębowski ? sekretarz NRA m.in. zwrócił uwagę, że „zmiana stanu prawnego regulującego kwestię doręczeń korespondencji sądowej w postępowaniu karnym sprawia, iż ulec powinny zmianie również wewnętrzne procedury stosowane przez Pocztę Polską?. W piśmie tym zgłosił postulat uprzedniego wydania stosownych instrukcji, tak aby począwszy od pierwszego dnia wejścia w życie nowelizacji, Poczta Polska mogła bez przeszkód wydawać awizowaną korespondencję sądową w sprawach karnych pełnomocnikom pocztowym ustanowionym przez adwokatów i radców prawnych. Pismem z dnia 2 sierpnia br. Poczta Polska zadeklarowała, że jest przygotowana na wprowadzenie zmian w zakresie wydawania awizowanej korespondencji sądowej w sprawach karnych pełnomocnikom pocztowym ustanowionym przez adwokatów i radców prawnych. Tak więc, począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, każdy pełnomocnik pocztowy w rozumieniu przepisów ustawy prawo pocztowe, ustanowiony przez adwokata, powinien móc odbierać z awiza również korespondencję sądową w sprawach karnych. Mając świadomość doniosłości zagadnienia doręczeń pism sądowych w sprawach karnych, NRA uprzejmie prosi o sygnalizowanie przypadków niestosowania się przez poszczególne placówki pocztowe do nowych procedur.
Źródło: adwokatura.pl

Sprawdź także

Podatnik na łasce „skarbówki”

System narzuca formę opodatkowania osobie podejmującą działalność gospodarczą. BRPO pisze do MF Po wypełnieniu wniosku …