Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Odbudować wiarę w państwo

Odbudować wiarę w państwo

W ostatnich latach przełamano mit trwałości, że państwo polskie rozwija się w kierunku europejskim, pluralistycznym, demokratycznym; odbudowanie wiary w państwo będzie bardzo ważne – uważa rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Uczestniczył on w debacie ?Wolność w czasach populizmu?, zorganizowanej w środę w Warszawie przez Fundację

Państwo Prawa. Rzecznik mówił, że ze spraw wpływających do jego Biura wynika, iż przez ostatnie dwa lata bardzo zmieniły się standardy postępowania władz wobec manifestacji. – Widać nierównowagę działań policji, polegającą na tym, że ?jedną stronę sporu spisujemy i wywozimy, a naruszenia prawa przez drugą stronę ignorujemy? ? podkreślił.
Według Adama Bodnara generalnie zawęża się stopniowo przestrzeń wolności obywateli. Przywołał pojęcie ?autorytaryzmu konkurencyjnego?. Są w nim zachowane tradycyjne instytucje demokracji, jak parlament, sądy, RPO, sąd konstytucyjny, ale przybierają one kształt fasadowy, bo są podporządkowane władzy politycznej. Występuje też tzw. ?nierównowaga pola gry?. Zdaniem Rzecznika, w Polsce te elementy są już dostrzegalne. Np. media publiczne służą tylko jednej opcji, choć utrzymują je wszyscy podatnicy ? podobnie jak Polską Fundację Narodową.
Aparat państwa jest wykorzystywany do tego, by konkurentom politycznym było trudniej. ?I my to widzimy w odniesieniu do uczestników manifestacji lub osób zatrzymywanych, np. Władysława Frasyniuka? ? oświadczył. Prokuratura jest zaś upolityczniona i nie reaguje w niektórych sprawach. Według Adama Bodnara, sądy w niektórych sytuacjach wycofują się z orzekania w sprawach istotnych, choć część stosuje Konstytucję bezpośrednio. Jeśli chodzi o zmiany sądownictwa, to jesteśmy na etapie dyskusji o kosmetycznych poprawkach do ustawy o Sądzie Najwyższym. Zdaniem RPO polityka staje się istotna dla tych, którzy w niej wcześniej nie uczestniczyli, w sytuacji gdy rząd zaczyna się interesować sferą prywatną obywateli.

Sprawdź także

Wykład dr H. Machińskiej

To będzie taki dłuższy wstęp do właściwego wykładu, który odbędzie się na UW w terminie …