Strona główna / Aktualności / Odpalić bezpiecznie fajerwerki

Odpalić bezpiecznie fajerwerki

Wojewoda 10 lat temu wydał zarządzenie na mocy którego odpalać legalnie fajerwerki i petardy można było tylko w sylwestrową noc. Trybunał Konstytucyjny uchylił moc obowiązywania tego typu zarządzeń i obecnie można strzelać u siebie, to jest na terenie prywatnym, do woli. Na publiczne odpalanie petard i fajerwerków trzeba mieć administracyjną zgodę. Trybunał uchylił zarządzenie bo wbrew prawu ograniczało one obywatelskie swobody, ale nie oznacza to, że petardy można odpalać kiedy i gdzie się chce. Nie można zapominać o zdrowym rozsądku, zasadach bezpieczeństwa i podstawowych normach kultury. Mówi o tym Marek Szurkowski, właściciel sklepu z bronią i fajerwerkami na ulicy Garbary w Poznaniu:
„Na szczęście od kilku już lat petardy i fajerwerki można kupić tylko w oficjalnych sklepach. Są one sprzedawane tylko osobom dorosłym i tylko one powinny ?odpalać? środki pirotechniczne. Odradzam jakiekolwiek zakupy na targowiskach . Tylko oficjalne sklepy oferują towar , który został sprawdzony przez celników w \Hamburgu i dodatkowo przez ich polskich kolegów. Na każdym opakowaniu musi być certyfikat bezpieczeństwa ? europejski lub niemiecki oraz instrukcja w języku polskim. Stosując się do tych zasad z całą pewnością unikniemy nieszczęścia”.
Powtórzmy- fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar. Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się. Pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować w stronę inną niż do góry, stawiać odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska. Oddalmy się na co najmniej 10 m od odpalanego fajerwerku.
Pamiętajmy także o zwierzętach, które boją się huku petard. Po konsultacji z lekarzem można im dać środki uspokajające, a najlepiej trzymać je na smyczy i być cały czas przy nich.

Sprawdź także

Wojsko Francji w Kijowie?

Francja wysłała do Słowiańska na wschodzie Ukrainy około 100 żołnierzy z 3. pułku piechoty Legii …