Najnowsze informacje

Odpowiedź prezesa sądu

Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu – Krzysztof Lewandowski – odpowiedział w poniedziałek na pismo Przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa, Dagmary Pawełczyk-Woickiej. Szefowa KRS zwróciła się w nim o przeszkolenie z prawa konstytucyjnego sędzi Joanny Knobel, która uniewinniła aktywistów oskarżonych o przerwanie mszy.

Zdaniem sędziego Krzysztofa Lewandowskiego pismo Przewodniczącej KRS stanowi „absolutnie niedopuszczalną formę negatywnego komentarza Pani Przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa do nieprawomocnego wyroku Sądu orzekającego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej”.

Przypomina, że „zgodnie z art. 186 ust. 1 Konstytucji RP Krajowa Rada Sądownictwa winna stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów”, a jak zaznacza Krzysztof Lewandowski „treść pisma bardzo daleko odbiega od ww. konstytucyjnego zadania KRS”.

Prezes SO w Poznaniu zwrócił przy tym uwagę, że pismo zostało błędnie skierowane do Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu, tymczasem sędzia Joanna Knobel, jest Sędzią Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, a nie Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Jednocześnie sędzia Krzysztof Lewandowski podkreślił, że nie zamierza w żadnym zakresie kierować, czy choćby sugerować skierowania sędzi Knobel na jakiekolwiek szkolenie.

Źródło: Rzeczpospolita

Sprawdź także

KE demaskuje Pegasusa

Komisja specjalna Parlamentu Europejskiego przyjęła raport, w którym opisano między innymi wykorzystanie systemu szpiegującego Pegasus …