Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Odważny ksiądz

Odważny ksiądz

Arcybiskup Henryk Hoser wydał dekret o usunięciu proboszcza Jasienicy księdza Wojciecha Lemańskiego z urzędu. Odwołując się od decyzji biskupa, proboszcz Jasienicy ujawnia głęboki konflikt z przełożonym. Zapowiedział też, że się nie podda i decyzję tę zaskarży do Watykanu. Oficjalnym powodem odwołania ks. Lemańskiego jest, jak czytamy w dekrecie, brak szacunku i posłuszeństwa dla biskupa ordynariusza oraz kwestionowanie nauki Kościoła w sprawach bioetycznych. W związku z tym 52-letni ksiądz Lemański został wysłany na emeryturę. Ksiądz Lemański natomiast oświadczył, że przyczyną konfliktu z arcybiskupem była rozmowa, która w 2010 r. odbyła się w warszawskiej kurii. Arcybiskup Hoser miał wówczas obrazić proboszcza z Jasienicy.
– Mam nadzieję, że abp Hoser przeprosi za niestosowne zachowanie wobec mnie – mówił ks. Wojciech Lemański w „Kropce nad i”. Dodał, że to, co wydarzyło się w styczniu 2010 roku podczas jego spotkania z hierarchą było „obrzydliwe” i „traumatyczne”. – Jestem osobą skrzywdzoną, uważam się za ofiarę tamtej sytuacji – podkreśla Lemański. Odwołany kapłan chce monitować w tej sprawie najpierw u arcybiskupa, później w Watykanie.
– Mam 10 dni na odwołanie w diecezji, a potem w Stolicy Apostolskiej – mówi ksiądz Lemański. Jego zdaniem tak naprawdę chodzi, po pierwsze o jego zaangażowanie w dialog chrześcijańsko-żydowski. Po drugie zachowanie arcybiskupa Hosera w pewnej sytuacji. Kapłan nie chciał ujawniać okoliczności i szczegółów tego zachowania. Zaznaczył jedynie, że chodzi o zachowanie w stylu kardynała Keitha O’Brien’a, któremu wypominano prowadzenie homoseksualne. Ksiądz Wojciech Lemański ma opuścić parafię do 18 lipca. Arcybiskup Hoser zaproponował mu mieszkanie w Domu Księży Emerytów. Jeżeli znajdzie parafię, w której mógłby być rezydentem, może tam zamieszkać.
Czy dojdzie zatem do ekskomuniki? Czy wierni obronią swojego proboszcza, czy tak jak zawsze hierarchia kościelna postwi na swoim? Czy w końcu Kościół ustosunkuje się i wyjaśni wszystkie przypadki księżowskiej pedofilii w Polsce. Dla Kościoła w Polsce zapowiada się naprawdę gorące lato.
Źródło;TVN24

Sprawdź także

E-maile Pinokia prawdziwe

4 listopada 2019 roku Michał Dworczyk przesłał korespondencję z Matynią na prywatny adres e-mailowy dziennikarza …