Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Odwołanie za złą interpretację prawa

Odwołanie za złą interpretację prawa

Prokurator generalny Zbigniew Ziobropodjął decyzję o odwołaniu ze stanowiska prokurator rejonową w Pyrzycach. Decyzja prokuratora generalnego została podjęta po błędach, do jakich doszło w toku postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Pyrzycach. Chodzi o sprawę pobicia, do jakiego doszło 17 czerwca 2016 roku w Pyrzycach.
W zdarzeniu uczestniczyło wiele osób, a w jego trakcie używane były niebezpieczne przedmioty np. metalowy klucz służącego do naprawy pojazdów. Jeden z pokrzywdzonych został uderzony tym kluczem w głowę oraz w łydkę. Pomimo tego, że w zdarzeniu uczestniczyło wiele osób, prokurator nie zakwalifikował go jako udział w bójce lub pobiciu (art. 158 kodeksu karnego). Uznał, że było to zwykłe uszkodzenie ciała jednego z pokrzywdzonych, skutkujące naruszeniem prawidłowych czynności narządów ciała na okres poniżej 7 dni (art. 157 par. 2 kodeksu karnego).
Prokurator z Prokuratury Rejonowej w Pyrzycach umorzył prowadzone dochodzenie. Uznał, że dokonany czyn nie stanowi przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego i brak jest interesu społecznego w jego ściganiu z urzędu. Analiza akt sprawy przeprowadzona przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie wykazała, że podjęta przez prokuratora decyzja była błędna. Ponadto analiza ta wykazała, że Prokurator Rejonowa w Pyrzycach w nieprawidłowy sposób sprawowała nadzór nad postępowaniami prowadzonymi w kierowanej przez nią jednostce. Błędnie rejestrowała również zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które wpływały do prokuratury. Między innymi na skutek tych błędów doszło do wydania nieprawidłowej decyzji procesowej w sprawie pobicia, do jakiego doszło 17 czerwca 2016 roku w Pyrzycach.
W ocenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry nieprawidłowości, jakich dopuściła się Prokurator Rejonowa w Pyrzycach, musi skutkować natychmiastowym odwołaniem jej ze stanowiska.
Dział Prasowy Prokuratura Krajowa

Sprawdź także

Guma do żucia w mrowisku

Bajeczni Adwokaci ruszają do szkół 1 czerwca Z drugą edycją akcji „Bajeczni Adwokaci” ruszamy 1 …