Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Odznaczenia i nominacje sędziowskie

Odznaczenia i nominacje sędziowskie

Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla wymiaru sprawiedliwości, broniącym zasad praworządności w czasie stanu wojennego i dochowującym wierności zasadzie niezawisłości sędziowskiej. Prezydent wręczył też akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego.
Bronisław Komorowski dodał, że uroczystość rozpoczyna przygotowania do kolejnej rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Prezydent zwrócił się też do obecnego na uroczystości prof. Adama Strzembosza, przypominając, że 11 listopada br. odznaczył go Orderem Orła Białego. – Czyniłem to z pełną wdzięcznością, z pełnym przekonaniem, że jednym z ważnych elementów na okazanie przez Ojczyznę wdzięczności Panu Profesorowi jest właśnie wdzięczność za tamten trudny okres, kiedy także solidarność międzyludzka, środowiskowa, była poddawana najtrudniejszej próbie – zaznaczył.
– Pan dzisiaj odznaczył w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej tych, którzy w czasie stanu wojennego i w latach następnych nie wydali innego wyroku w sprawach politycznych, jak uniewinniający – podkreślał prof. Adam Strzembosz – tych cywilistów, którzy przywracali do pracy działaczy „Solidarności”, których władza ludowa chciała pozbawić podstaw egzystencji. Tego sędziego wojskowego, przez sędziów delegowanego w stanie wojennym do sądów wojskowych, którego uważali za bohatera tego stanu ze względu na jego postawę i przykład jaki dawał innym. Panie Prezydencie z całego serca dziękuję – mówił profesor.
Odznaczeni zostali: za wybitne zasługi dla wymiaru sprawiedliwości, za obronę zasad praworządności w czasie stanu wojennego, a w szczególności za dochowanie wierności zasadzie niezawisłości sędziowskiej
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI 1.Katarzyna MAJEWSKA-LITWIŃKA 2. Maria MINKIEWICZ 3. Barbara SIERPIŃKA 4. Jerzy TRACZ 5. Magdalena ZBIKOWSKA 6. Grażyna ZWIERZCHOWSKA-RUIZ
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI 7. Piotr DEWIŃKI 8. Grażyna PILSZAK 9. Elżbieta PUZYNA-NOWAK 10. Elżbieta ZIOŁKOWSKA.
SędziąWojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie został Sławomir PAUTER . Natomiast Diana KSIĄŻEK – PĘCIAK została sędzią w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze.

Sprawdź także

Giną ostatnie słonie

Jestem zrozpaczony. Kanadyjski koncern naftowy ReconAfrica pustoszy mój dom – sanktuarium afrykańskiej przyrody w delcie …