Strona główna / Aktualności / Ombudsman będzie kobietą

Ombudsman będzie kobietą

Dwóch kandydatów będzie ubiegać się o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Platforma Obywatelska zgosiła kandydaturę Ireny Lipowicz, natomiast Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało Zofię Romaszewską. Z kandydowania zrezygnował kandydat Lewicy profesor Wojciech Sadurski. Tak czy owak ombudsmanem będzie więc kobieta.

Od czasu kiedy w latach 1987 -1992 obmudsmanem była prof. Ewa Łętowska, obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego, po 18 latach Recznikiem Praw Obywatelskich zostanie ponownie kobieta.
Podczas spotkania zorganizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, INPRIS ? Instytut Prawa i Społeczeństwa oraz Polską Sekcję Międzynarodowej Komisji Prawników, które realizują wspólnie projekt Obywatelskiego Monitoringu Wyborów Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. dr hab. Irena Lipowicz zaprezentowała zarys filozofii sprawowania tego urzędu.
Do udziału w monitoringu kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich nie przystąpiła zgłoszona na ten urząd przez Prawo i Sprawiedliwość Zofia Romaszewska.
Prof. Irena Lipowicz, kandydatka zgłoszona przez Platformę Obywatelską na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich ? jak donosi portal lex.pl- za swój główny cel chce przyjąć działanie na rzecz pogłębiania zaufania obywateli do władzy publicznej. Będzie też walczyć z różnymi przejawami dyskryminacji, ale jeszcze nie wie, czy zdecyduje się naciskać na rząd i parlament, by szybko uchwalono nową ustawę antydyskryminacyjną. Nie ma jednoznacznej opinii o niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że oceny z religii na świadectwach szkolnych nie naruszają praw obywatelskich. Jest za to przeciwna zaostrzaniu przepisów prawa karnego. Jeśli zostanie rzecznikiem, zamierza sprostać wymogowi „twardej apolityczności”, jaka jest wymagana na tym urzędzie.

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …