Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Osądzony prezydent

Osądzony prezydent

W Polsce byłoby to nie do pomyślenia. Przed sądem stanął co prawda pierwszy prezydent IIRP, Wojciech Jaruzelski, ale pomimo kryminalnych zarzutów, chodzi o politykę przez duże ?p?. Inni politycy to święte krowy. Komisje śledcze wykazały winę i Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry, i co? Nic. Nawet na Trybunał Stanu się nie zanosi. Inaczej jest w kolebce demokracji- Francji. Były francuski prezydent Jacques Chirac został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za defraudację środków publicznych i nadużycie zaufania w latach 90., kiedy był merem stolicy Francji. Po raz pierwszy we Francji wydano wyrok skazujący wobec byłego szefa państwa. Paryski sąd orzekł, że 79-letni dziś Chirac jest winny „defraudacji środków publicznych” i „nadużycia zaufania” w sprawie fikcyjnego zatrudnienia 21 swoich partyjnych kolegów oraz członków ich rodzin w paryskim ratuszu w latach 90. Jednocześnie sędziowie uznali, że były szef państwa odpowiada także za nieprawidłowości w kwestii zatrudnienia siedmiu innych pracowników merostwa w tym samym okresie.
Wyrok jest dla wielu obserwatorów dużym zaskoczeniem. Spodziewano się oczyszczenia Chiraca z zarzutów, ponieważ prokuratura wniosła we wrześniu o jego uniewinnienie. Trwający od 5 do 23 września proces w Paryżu przebiegał w niecodzienny sposób. Najpierw sąd zgodził się na prowadzenie rozpraw bez Chiraca, gdy ten dostarczył zaświadczenie lekarskie, iż ma problemy z pamięcią. Następie zwolniono z przesłuchania kluczowego świadka w sprawie, szefa MSZ Alaina Juppe, w latach 90. podwładnego Chiraca w paryskim ratuszu.
Chirac odpowiadał przed sądem za to, że w latach 1992-1995, gdy był merem Paryża, miał fikcyjnie zatrudniać w sumie 28 pracowników, w tym członków swojej partii Zgromadzenie na rzecz Republiki (RPR) i ich rodziny. Według licznych świadków, osoby te nigdy nie wykonywały pracy na rzecz urzędu miasta, a niektóre z nich nie pojawiały się nawet w budynku ratuszu.

Sprawdź także

Jaki egzamin notarialny

Gdzie powinno się zdawać egzamin notarialny. Resort sprawiedliwości zgadza się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Powinno …