Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Oszukane 35 wozy strażackie

Oszukane 35 wozy strażackie

Prokuratura Regionalna w Poznaniu nadzoruje śledztwo dotyczące oszustwa i poświadczania nieprawdy w dokumentach dotyczących dwóch zamówień publicznych na zakup 35 samochodów ratowniczo-gaśniczych. Postępowanie to zostało wszczęte na podstawie materiałów własnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Auta nie zostały dostarczone. Postępowanieto dotyczy dwóch zamówień publicznych udzielonych przez Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Wielkopolskiego. Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że w sporządzonych dokumentach poświadczano nieprawdę, co do odbioru pojazdów oraz przeprowadzenia szkoleń dla ich użytkowników.
Faktycznie samochody te nie zostały odebrane, a szkoleń nie przeprowadzono. Poświadczające nieprawdę dokumenty były przedkładane w celu uzyskania wypłaty środków pochodzących z funduszy publicznych. W wyniku przestępstwa podmiot finansujący realizację jednego z zamówień, tj. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, doprowadzony został do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 3 milionów złotych.
Wypłata przeznaczonych na realizację projektu pozostałych środków w wysokości około 13 milionów złotych, których dysponentem był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, nie została dokonana. Grozi do 10 lat więzienia Śledztwo znajduje się aktualnie na etapie wstępnym. W jego toku prowadzone są czynności mające na celu zgromadzenie i analizę dokumentacji dotyczącej przedmiotowych zamówień publicznych. Sprawa ma charakter rozwojowy. Przestępstwo stanowiące przedmiot śledztwa zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Dział Prasowy Prokuratura Krajowa

Sprawdź także

Podatnik na łasce „skarbówki”

System narzuca formę opodatkowania osobie podejmującą działalność gospodarczą. BRPO pisze do MF Po wypełnieniu wniosku …