Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / PAD-aleć nie znieważony

PAD-aleć nie znieważony

Sąd Apelacyjny w Łodzi wydał wyrok w sprawie transparentu „Mamy durnia za prezydenta”. Uznał, że granice dopuszczalnej krytyki wobec polityka, jakim jest Andrzej Duda, są szersze niż wobec osoby prywatnej.

Gdy skład sędziowski opuszczał salę rozpraw, z publiczności rozległy się brawa kilku osób. Potem Mirosław Iwański odbierał od wspierających go przyjaciół gratulacje. Przeszło trzy lata od wyborczego wiecu Andrzeja Dudy w Łowiczu, na którym zaprezentował kontrowersyjny transparent, doczekał się prawomocnego wyroku.

Chodzi o transparent z napisem „Mamy prezydenta za durnia. L. W.”. Mirosław Iwański wyjaśniał, że jest to cytat wypowiedzi Lecha Wałęsy. Kiedy Andrzej Duda przemawiał na Nowym Rynku w Łowiczu, Iwański stał z tym transparentem zwróconym w stronę publiczności.

– Wyrok w tej sprawie być może będzie miał wpływ na kształtowanie orzecznictwa sądów powszechnych – mówił po zamknięciu przewodu w II instancji sędzia Krzysztof Eichstaedt.

Andrzej Duda jest politykiem, a to był wiec wyborczy

W dniu 3 marca 2023 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi uniewinnił oskarżonego, a kosztami procesowymi obciążył skarb państwa. Uznał, że w pierwszej instancji sąd błędnie uznał, że Iwański umyślnie chciał znieważyć urząd prezydenta. Więcej na wyborcza.pl

Sprawdź także

Prawa migrantów

Przypominamy: deklaracja zamiaru złożenia wniosku o ochronę międzynarodową jest wiążąca dla Straży Granicznej  Od kilku dni …