Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Pamięć o słowach hańby

Pamięć o słowach hańby

– „Chciałbym, aby te osoby, które obrażały sędziów – przeszły teraz szeregiem i powiedziały, co myślą na temat własnych wypowiedzi i tego, co jest w tej ustawie o SN oraz w uzasadnieniu. Słyszałem wiele inwektyw pod adresem sędziów SN, ale przyjdzie czas, że trzeba się będzie za nie wstydzić. Obserwuję po niektórych wypowiedziach wysokich urzędników państwowych, że oni starają się bardzo oszczędnie gospodarować poczuciem własnego wstydu, ale to będzie zapamiętane. Te słowa hańby będą zapamiętane” – powiedział w TVN24 sędzia Sądu Najwyższego prof. Krzysztof Rączka. Przypomnijmy, że on i prof. Małgorzata Gersdorf pozwali już do sądu posła PiS Stanisława Piotrowicza za jego słowa o „złodziejach, którzy nie powinni orzekać”
Sędzia Rączka ocenił znowelizowaną przez PiS po raz siódmy ustawę o SN. – „Ta ustawa z punktu widzenia sporu, jaki się toczy między Polską a KE nie ma znaczenia. W tym sensie, że postanowienie o środku zabezpieczającym jest samowykonalne i ten sam skutek byłby, gdyby tej ustawy nie było” – podkreślił.
  Zaznaczył, że sędziowie SN odesłani na emeryturę nigdy w stan spoczynku nie odeszli. – „Nie było postanowienia prezydenta z kontrasygnatą premiera. Próbuje się zaczarować to, że próbowano w sposób niezgodny z prawem tych sędziów wysłać w stan spoczynku. (…) Ta ustawa, między innymi, ma stworzyć taki parasol ochronny, żeby już tamte posunięcia poszły w niepamięć” – zauważył prof. Rączka.
Odniósł się też do wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika, który stwierdził, że jeśli będzie trzeba, to PiS znowu dokona nowelizacji ustawy o SN. Według Wójcika, może ich być „jeszcze piętnaście, jeżeli będzie taka potrzeba” – „To się chyba arogancja nazywa. To jest chyba poczucie bezkarności i brnięcie w tę arogancję. Mówiłem o oszczędnym gospodarowaniu własnym wstydem. I to moim zdaniem jest przejaw tego” – podsumował sędzia Rączka.

Źródło: tvn24.pl

Sprawdź także

PiS unieważnia ETPC

W środę Trybunał mgr Przyłębskiej ma wyłączyć Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wniosek Zbigniewa Ziobry jest …