Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Państwo musi karać mądrze

Państwo musi karać mądrze

Państwo musi karać mądrze, dając szansę na poprawę – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek wziął udział w obchodach święta Służby Więziennej w Kaliszu. Prezydent Komorowski powiedział, że więziennictwo to ?szczególny styk w kontaktach ze słabościami ludzkimi, z negatywnym stosunkiem do prawa, do innego człowieka”
„Styk z najtrudniejszymi przejawami różnych patologii społecznych?. Podkreślił, że państwo musi karać, ale powinno karać w sposób mądry, niezamykający szans. – Wszyscy wiemy, że jednym z elementów skutecznej kary jest jej bezwzględna, szybka egzekucja. Nie było zjawiska bardziej demoralizującego niż wieloletnie czasami oczekiwanie na możliwość odbycia kary. Z największym szacunkiem i nadzieją patrzę na nowe mechanizmy karania, nowe sposoby, także tego typu, jak dozór elektroniczny. Kara musi być karą, ale żeby była skuteczna, musi być karą szybką – mówił.
Bronisław Komorowski podkreślił, że więziennicy muszą reprezentować twardą stronę państwa, ?które potrafi karać za rzeczy złe?, ale konieczne są także działania, które w praktyce penitencjarnej dadzą więźniom szanse na poprawę. Dziękuję szczególnie tym, którzy mają odwagę w reformowaniu tego ważnego obszaru życia polskiego. Chciałem podziękować tym, którzy mają odwagę myślenia w nowych kategoriach o rozwiązywaniu starych jak każde społeczeństwo problemów? ? dodał prezydent. – Coś o więzieniu wiem z drugiej strony ? przypomniał, nawiązując do swojej opozycyjnej przeszłości. W trakcie uroczystości prezydent przyznał odznaczenia zasłużonym funkcjonariuszom.
Prezydentowi towarzyszyli sekretarz stanu w KPRP Sławomir Rybicki oraz Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej. Święto Służby Więziennej przypada w rocznicę podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu niepodległości. 8 lutego 1919 r. marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych.

Sprawdź także

16 Dni bez Przemocy

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to międzynarodowa kampania, organizowana przez Women’s …