Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Państwo u klamki Kościoła

Państwo u klamki Kościoła

Coraz więcej obszarów życia publicznego oddawane jest ?opiece bożej?. Włączyły się w ten trend również spółki państwa, media publiczne, a i władza nie ukrywa, że traktuje to jako całkowitą normalność. W Pendolino, należącego do spółki PKP Intercity pojawiły się reklamy imprezy związanej z obchodami 100-lecia otrzymania stygmatów przez św. ojca Pio i 50-lecia jego śmierci. Zdzisław Duma, członek zakonu braci mniejszych kapucynów, który jest organizatorem tej imprezy, dziękował kolejarzom i pracownikom ?PKP Intercity za umożliwienie emisji tabliczek z myślami św. ojca Pio zarówno w pociągach Pendolino, jak i w Intranecie dla pracowników całej Grupy PKP?.
Zakon, pytany o koszt tej reklamy i tabliczek, do dzisiaj nie odpowiedział na to pytanie. To nie pierwszy raz, gdy kolej włączyła się aktywnie we wspomaganie religijnych imprez. Kiedy rok temu władze kościelne organizowały ?różaniec bez granic?, podczas którego w 320 kościołach przy granicy oraz na lotniskach, wierni modlili się o ratowanie Polski i świata przed złem, PolRegio rozprowadzał bilety dla uczestników za złotówkę. Budżet na promocję ?różańca bez granic? wynosił prawie 2 mln. zł, a do tego organizatorzy otrzymali duże wsparcie finansowe również od innych spółek państwa, m.in. od Grupy Energa, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA i Reduty PWPW ? Fundacji na rzecz Obrony Pamięci Historii Polski.
W marcu 2016 r. zarząd Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) ?zawierzył spółkę Bogu za pośrednictwem niepokalanego serca Maryi?, w lutym 2017 r. kierownictw Energi powierzyło przedsiębiorstwo ?Bożej opatrzności i Matce Najświętszej Gromnicznej?, a jeszcze wcześniej Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przekazało sporą dotację PKP Polskim Liniom Kolejowym na przewóz uczestników Światowych Dni Młodzieży. Energa ? w blasku boskiego prądu Bliskie związki łączą też kościół z telewizją publiczną.
Jacek Kurski otrzymał 31 sierpnia pierścień ?Inki? od metropolity gdańskiego abpa Sławoja Leszka Głodzia. To nagroda za ?prawdę?, jaką głosi telewizja pod jego zarządem. Arcybiskup powiedział w uzasadnieniu, iż ?faktem jest, że dzięki tej prezesurze otworzył pan oczy wielu Polakom i przywrócił pamięć o ?Ince?, Szendzielarzu, ?żołnierzach wyklętych? (…) W ogóle ta telewizja zmieniła oblicze. I niech dalej tak się dzieje?. ?Jacek Kurski na pierścień od Głódzia zapracował solidną intelektualną i moralną masakrą TVP? (film) Te ścisłe związki państwa z kościołem są widoczne również w Poczcie Polskiej, która w ostatnim czasie mocno postawiła na dewocjonalia i książki religijne. Już od wejścia rzucają nam się w oczy takie pozycje jak ?Biblia dla dzieci?, ?Opowieść Wielkanocna?, ?Jan Paweł II. Spotkanie, które trwa?, czy kilka książek z serii ?Kuchnia Siostry Anastazji?, książki o papieżu i o siostrze Teresie, a nawet religijne wycinanki dla dzieci. Oczywiście nie może też na poczcie zabraknąć publikacji patriotycznych, zwłaszcza o żołnierzach wyklętych.
Publiczne pieniądze na ?Różaniec do granic? Jak widać, rozdział Kościoła od państwa, staje się już fikcją. Jeszcze zaledwie kilka kroków i staniemy się państwem wyznaniowym. A potem jeszcze kilka kolejnych kroków, by rozpoczęły się prześladowania na tle religijnym. Już mamy tego zwiastun, głównie w szkołach, gdzie dzieci nie uczestniczące w lekcjach religii, są coraz bardziej wykluczone, ich rodzice piętnowani w swoim środowisku. Takiej Polski chcemy?
Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl; koduj24.pl

Sprawdź także

Bezzasadny pozew

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w czwartek – jako bezzasadny- pozew kandydata do rady miasta …