Najnowsze informacje

PE:”Uwolnić Poczobuta”

Uwolnić Poczobuta! Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie skazanego przez Białoruś dziennikarza

Europarlament wzywa do natychmiastowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta oraz Alesia Bialackiego. I domaga się od krajów UE nowych sankcji przeciw Białorusi, których projekt utknął w sporze o nawozy.

Parlament Europejski przyjął w środę „rezolucję w sprawie dalszych represji wobec obywateli białoruskich, zwłaszcza sytuacji Andrzeja Poczobuta i Alesia Bialackiego”, za którą zagłosowało 557 europosłów, 25 było przeciw, a 40 wstrzymało się od głosu. Uchwała przywołuje dane Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”, że „według stanu na marzec 2023 roku na liście białoruskich więźniów politycznych znajdowało się ponad 1450 osób”. A ponadto Wiasna ma informacje o co najmniej 2900 osobach skazanych w sprawach karnych o podłożu politycznym.

Sąd w Grodnie w lutym skazał Andrzeja Poczobuta, działacza Związku Polaków na Białorusi i dziennikarza „Wyborczej”, na osiem lat więzienia pod pretekstem zarzutów „nawoływania do działań wymierzonych w bezpieczeństwo narodowe” i „szerzenia wrogości etnicznej”. Z kolei dysydent Aleś Białacki, laureat pokojowego Nobla, został w marcu skazany na dziesięć lat więzienia.

„Według powszechnie panującej opinii zarzuty wobec Andrzeja Poczobuta i Alesia Bialackiego podyktowane są względami politycznymi i mają na celu uciszenie niezależnych głosów i stłumienie wolności słowa oraz zrzeszania się” – głosi rezolucja. Wzywa do ich bezwarunkowego uwolnienia oraz pełnej rehabilitacji. Więcej na wyborcza.pl

Sprawdź także

KE demaskuje Pegasusa

Komisja specjalna Parlamentu Europejskiego przyjęła raport, w którym opisano między innymi wykorzystanie systemu szpiegującego Pegasus …