Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Laur AI dla A.Jędrzejczyk

Laur AI dla A.Jędrzejczyk


Nagrodę medialną Amnesty International – Pióro Nadziei za rok 2022 otrzymała Agnieszka Jędrzejczyk, dziennikarka OKO.press, za wprowadzenie do debaty publicznej tematu SLAPPów, nowego zagrożenia dla praw człowieka. Nagrody specjalne przyznano Andrzejowi Poczobutowi i Wojciechowi Jagielskiemu.Agnieszka Jędrzejczyk z OKO.press nagrodzona Piórem Nadziei przez Amnesty International

Agnieszka Jędrzejczyk, redaktorka i autorka OKO.press została wyróżniona prestiżową nagrodą Pióro Nadziei – przyznawaną za dziennikarską pracę na rzecz praw człowieka. Gratulujemy Agnieszce i cieszymy się razem z Nią

„Agnieszka Jędrzejczyk wprowadziła do debaty wcześniej niedostrzeżone i niedocenione zagrożenie dla praw człowieka, temat dotychczas w Polsce nieznany. Dostrzegła celowość strategii zastraszania prawnego i rozpowszechnianie zjawiska. Pokazuje skalę i wagę problemu. Robi to ze skrupulatnością. Dociera do bohaterek, do których trafić niełatwo. Opisuje sprawy ludzi z małych miejscowości, gdzie wyjście na demonstracje wymaga większej odwagi” – mówił w laudacji na cześć laureatki Pióra Nadziei mec. Mikołaj Pietrzak, członek Rady Programowej Amnesty International Polska. W ten sposób jury nagrody doceniło bezprecedensowy projekt „SLAPP-y po polsku” prowadzony przez Agnieszkę Jędrzejczyk i jej dziesiątki tekstów na temat SLAPP-owych naruszeń praw człowieka i obywatela.

Agnieszka Jędrzejczyk od 1989 do 2011 roku była najpierw reporterką sejmową a potem redaktorką w „Gazecie Wyborczej”. W kolejnych latach pracowała w administracji rządowej (m.in. w zespołach, które przygotowały nową ustawę o zbiórkach publicznych i zmieniły – na krótko – zasady konsultacji publicznych) i w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich – działając na rzecz praw człowieka i obywatela.
W OKO.press od 2021 roku prowadzi kronikę i analizę „SLAPPów po polsku”. Agnieszka Jędrzejczyk dokumentuje i analizuje przypadki prawnego i pozaprawnego nękania obywateli i obywatelek, którzy zabierają głos w istotnych kwestiach publicznych. Przygotowała też raporty pokazujące skalę represji i ich społeczne skutki. I właśnie za to otrzymała tegoroczną nagrodę „Pióro Nadziei” przyznawaną przez Amnesty International.„Pani redaktor widzi zaangażowanie, siłę i frustracje zwyczajnych ludzi, którzy są mięsem armatnim dziejów i upomina się o ich prawa. Umie współodczuwać, umie z nimi rozmawiać. Nagłaśnia sprawy ludzi nękanych przez państwowe agendy – od prokuratury po media publiczne” – tak uzasadniał wybór jury mec. Mikołaj Pietrzak.

Nominowani do nagrody „Pióro nadziei” oprócz Agnieszki Jędrzejczyk byli również:

  • Joanna Klimowicz, dziennikarka („Gazeta Wyborcza” Białystok),
  • Rafał Milach, fotograf, artysta wizualny, aktywista,
  • Paweł Pieniążek, reporter, korespondent wojenny („Tygodnik Powszechny”).

Zarówno o nominacjach, jak i o przyznaniu nagrody decydowało jury w składzie: Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska, Mikołaj Pietrzak, członek Rady Programowej Stowarzyszenia, Ewa Siedlecka, dziennikarka i laureatka nagrody specjalnej Pióro Nadziei oraz Szymon Opryszek, reporter, laureat Pióra Nadziei 2021. Trzeba tu podkreślić, że nagroda Pióro Nadziei trafia do autorki/autora OKO.press po raz czwarty. Szymon Opryszek, laureat poprzedniej edycji nagrody otrzymał ją właśnie za reportaże z granicy polsko-białoruskiej opublikowane w OKO. W 2018 roku laureatem był Anton Ambroziak, a w 2016 – Agata Kowalska (wtedy TOK FM).

Wybierając nominowanych, a następnie laureatkę jury kierowało się takimi kryteriami, jak poruszanie ważnego społecznie tematu, rzetelność i staranność, wpływ na rzeczywistość, oddźwięk medialny i społeczny pracy oraz nowatorskie podejście do przedstawiania tematu.

Sprawdź także

Święto Sędziów i Sądów

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości – święto obchodzone w Europie corocznie 23 maja. Ma upamiętniać rocznicę śmierci …