Strona główna / Aktualności / Gang PiS bez immunitetu

Gang PiS bez immunitetu

W czwartek Parlament Europejski zdecydował o uchyleniu immunitetów czwórki europosłów PiS: Beaty Mazurek, Tomasza Poręby, Patryka Jakiego i Beaty Kempy.

Sprawa dotyczy spotu PiS, wyemitowanego podczas kampanii samorządowej w 2018 roku. W spocie przypomniano wypowiedzi ówczesnego szefa Platformy Obywatelskiego Grzegorza Schetyny o gotowości przyjęcia uchodźców do Polski oraz podobną deklarację podpisaną w połowie 2017 roku przez 12 prezydentów dużych miast (w większości popieranych przez PO). Uzupełniły to ujęcia w stylistyce migawek z kanału informacyjnego pokazujące paraliż na przejściach granicznych i zamieszki wywoływane przez uchodźców. Natomiast na pasku u dołu obrazu widoczny był napis: „Kryzys z uchodźcami. Czy tak będzie wyglądała Polska w 2020 roku?”.

Po publikacji tego spotu Rafał Gaweł, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych i ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierowali do Prokuratury Regionalnej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na podżeganiu do nienawiści.

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za uchyleniem immunitetów czterem eurodeputowanym z Polski, z grupy konserwatystów. Cały Parlament ma wypowiedzieć się w tej sprawie podczas głosowania najprawdopodobniej na sesji w Strasburgu za niecałe 2 tygodnie.

Chodzi o deputowanych Zjednoczonej Prawicy: Beatę Mazurek , Tomasza Porębę, Patryka Jakiego i Beatę Kempę. Sprawa ma związek ze spotem Prawa i Sprawiedliwości ostrzegającym przed polityką migracyjną Platformy Obywatelskiej. O uchylenie immunitetów wnioskował do polskiego sądu założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafał Gaweł, zarzucając nawoływanie do nienawiści .

Komisja PE za uchyleniem immunitetów czterem europosłom z Polski

Beata Mazurek powiedział a Polskiemu radiu, że nie jest zaskoczona decyzją komisji prawnej, biorąc pod uwagę decyzje podejmowane przez większość parlamentarną. – One są wbrew prawu, wbrew traktatom, wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi – powiedziała deputowana. – Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że sprawozdawca tej komisji rekomendował odrzucenie wniosku o uchylenie nam immunitetu mówiąc o tym, że treść spotu nie przekracza dopuszczalnych granic wypowiedzi, które są powszechnie akceptowane, że nie zapadł żaden wyrok skazujący na mocy polskiego prawa i jego zdaniem, sprawa wskazuje na zamiar zaszkodzenia nam w działalności politycznej, innymi słowy, że ma charakter czysto polityczny – dodała eurodeputowana.

Polski sąd uwiarygadnia wniosek kryminalisty, ściganego listem gończym, a europosłowie zgadzają się z tym wnioskiem. Niech każdy sobie to sam skomentuje” – to z kolei słowa europosła Tomasza Poręby, poproszonego o komentarz. W 2019 roku Rafał Gaweł został skazany za oszustwa przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Obecnie mieszka w Norwegii, gdzie dostał azyl polityczny.

Źródło: gazeta.pl

Sprawdź także

Na granicę powróci prawo

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek spotkał się z osobami, które dbają o przestrzeganie praw człowieka przy …