Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / PiS ulega presji UE

PiS ulega presji UE

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w środę w Sejmie projekt ustawy dotyczący nowelizacji przepisów w sprawie przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zwrócił się rano do marszałka Sejmu o uzupełnienie porządku środowych obrad o rozpatrzenie projektu nowelizacji.
Przedstawiciel wnioskodawców Marek Ast powiedział, że projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym daje podstawę do powrotu do SN tych sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia.- Stwarzamy podstawę, która umożliwia ten powrót. Ci wszyscy, którzy przeszli w stan spoczynku na mocy ustawy o Sądzie Najwyższym, w tej chwili w oparciu o tę nowelizację będą mogli do Sądu Najwyższego powrócić. Ci, którzy chcieliby jednak pozostać w stanie spoczynku też mają taką możliwość – powiedział poseł PiS z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
Zainspirowana „zastrzeżeniami, także natury konstytucyjnej”Jak dodał Ast, obecna procedura związana z ubieganiem się o zgodę prezydenta na dalsze orzekanie w SN sędziów po ukończeniu 65. roku życia zostaje uchylona.- Ale zostaje wprowadzony kategoryczny zapis, że dla sędziów, którzy weszli do SN na mocy nowych przepisów, wiek przejścia w stan spoczynku wynosi 65 lat już bez jakichś zapisów o możliwości przedłużenia tego okresu – precyzował.W uzasadnieniu złożonego w Sejmie projektu wskazano, że „inicjatywa ustawodawcza została zainspirowana przede wszystkim”::: „zastrzeżeniami, także natury konstytucyjnej, dotyczącymi kształtu przepisów o przejściu sędziów w stan spoczynku podnoszonymi przez różne środowiska w kraju, w tym niektóre organy władzy publicznej”;:: „krytyką obowiązujących rozwiązań prawnych podnoszoną przez instytucje Unii Europejskiej, w tym także w związku z toczącym się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE postępowaniem ze skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce, związanym z procedurami przechodzenia w stan spoczynku” koniecznością podjęcia środków w celu wykonania nałożonego na Polskę zobowiązania wynikającego z postanowienia Wiceprezesa TSUE z dnia 19 października 2018 r”.

PiS wniósł o rozszerzenie porządku obrad Sejmu. Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki zwrócił się do marszałka Sejmu o uzupełnienie porządku obrad rozpoczynającego się w środę posiedzenia Izby o punkt dotyczący rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. (http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

Manipulacje neosędziów z SN

Oświadczenie 48 sędziów Sądu Najwyższego. Rzecznik SN mówi o „wprowadzaniu w błąd opinii publicznej” Sąd …