Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Płyta DVD zamiast protokołu

Płyta DVD zamiast protokołu

W środę 28 września o godz. 14.30 w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi odbędzie się prezentacja wdrażanego właśnie w całym kraju protokołu elektronicznego czyli nagrywanie na salach rozpraw. Do końca 2011 r. sale rozpraw w sądach okręgowych i apelacyjnych, w niektórych wydziałach zostaną wyposażone w urządzenia do nagrywania. Zamiast pisemnego protokołu z rozprawy sporządzony zostanie plik dźwiękowy albo audiowizualny. Sędzia nie będzie dyktował protokolantowi treści protokołu, w związku z tym rozprawa potrwa znaczniej krócej niż tradycyjnie. Od wielu lat rozprawy sądowe z powodzeniem nagrywane są w Finlandii, Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech.
Z czasem idea ta została zaimplantowana w innych państwach Unii Europejskiej, w tym m. in. we Włoszech, Hiszpanii, Estonii. Doświadczenia tych krajów wskazują, że wprowadzenie nagrywania na salach rozpraw skraca czas trwania postępowania sądowego nawet o 1/3.

Sprawdź także

Nareszcie Rzecznik dzieci

Monika Horna-Cieślak została powołana przez Sejm na stanowisko Rzeczniczki Praw Dziecka. Zdecydowała o tym bezwzględna …