Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Początek wychodzenia z UE

Początek wychodzenia z UE

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego

12 marca 2020 19:21/w Informacje, Polska
Radio Maryja

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem i Sądem Najwyższym oraz między prezydentem a Sądem Najwyższym. Na razie nie jest znany termin wyroku. Dziś odbyło się kolejne wysłuchanie stron.

– Trybunał Konstytucyjny postanowił odroczyć rozprawę, a termin wyznaczyć z urzędu – oświadczyła prezes TK Julia Przyłębska.

Tak zakończyła się dzisiejsza rozprawa ws. sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a Sądem Najwyższym. Podczas rozprawy kontynuowano rozpatrywanie wniosku marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Na pytania sędziów odpowiadali przedstawiciele marszałek Sejmu, prezydenta i Prokuratora Generalnego.

W trakcie wysłuchania padały pytania m.in. o uprawnienia SN do ustanawiania prawa i dokonywania zmian w przepisach.

– Sąd Najwyższy nie ma uprawnienia do nadawania treści normom prawnym powszechnie obowiązującym, czyli do zastępowania Sejmu w stanowieniu prawa. Natomiast to, co wynikało bezpośrednio z rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Trybunał sam wskazał, że to na gruncie konkretnego przypadku ma być rozstrzygana wątpliwość, czy sędzia, który orzeka, jest niezawisły i niezależny – zauważyła minister Anna Surówka-Pasek z Kancelarii Prezydenta RP.

Sąd Najwyższy sam – poprzez uchwałę – chciał decydować o tym, którzy sędziowie mogą, a który nie mogą orzekać. W ten sposób uderzył w sędziów wyłonionych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa. W sporze kompetencyjnym dyskusja koncentruje się i wokół tej uchwały, i wokół uprawnień prezydenta. Bo przecież powoływanie sędziów jest jego wyłączną prerogatywą.

W trakcie dzisiejszej rozprawy pojawił się również spór  o to, co jest ważniejsze w polskim prawie.

– Jeżeli stwierdzona zostałaby zasadnicza niezgodność między prawem unijnym a polską konstytucją, wtedy są jedynie trzy wyjścia: zmiana traktatów, zmiana konstytucji albo podjęcie decyzji o wystąpieniu z Unii Europejskiej – powiedział prok. Andrzej Reczka z Prokuratury Krajowej.

Jednak już wcześniej sam Trybunał Konstytucyjny orzekł, że polska konstytucja jest ponad prawem międzynarodowym. Na rozprawie nie pojawili się dziś przedstawiciele Sądu Najwyższego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

TV Trwam New

Sprawdź także

Fake newsy są karane

Forum Agencji Praw Podstawowych w Wiedniu Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wziął udział w forum zorganizowanym …