Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Podsłuchy bardziej jawne

Podsłuchy bardziej jawne

Jedni przygotowane przez nas regulacje nazywają rewolucją, inni ? koniecznością ? powiedział podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości ? prokurator generalny Krzysztof Kwiatkowski. Wypracowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości propozycje regulują, precyzują oraz uczytelniają przepisy dotyczące stosowania kontroli operacyjnej, czyli podsłuchów. Wprowadzamy rozwiązanie, którego zwolennikiem byłem od początku ? zobowiązujemy prokuratora generalnego do corocznej jawnej informacji o liczbie podsłuchów, o które wnosiła policja i inne służby specjalne oraz liczbie odmów sądowych i prokuratorskich na zastosowanie tych czynności ? powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

Główne cele zaprojektowanych zmian to m.in.: zaostrzenie kryteriów instalowania podsłuchów poprzez eliminację nieostrych przesłanek stosowania kontroli operacyjnej, zapewnienie merytorycznej i efektywnej kontroli sądu i prokuratora nad czynnościami operacyjnymi organów ścigania poprzez obowiązkowe dołączanie do wniosku materiałów operacyjnych uzasadniających ten wniosek. Ponadto, wprowadzamy zasadę, iż decyzje o zniszczeniu materiału kontroli operacyjnej podejmować będzie niezawisły sąd, zawsze ? nawet wtedy gdy nie jest prowadzone postępowanie karne w oparciu o te materiały.
Oznacza to, że w odróżnieniu od obecnej sytuacji, o zniszczeniu materiałów nie będą decydowali szefowie służb. Dzięki projektowanym zmianom wyeliminowana zostanie możliwość wykorzystywania dowodnego materiałów z podsłuchów we wszelkich innych postępowaniach (cywilnych, administracyjnych, rodzinnych) poza postępowaniem karnym o najgroźniejsze przestępstwa wymienione w ustawie o policji. O zmianach poinformował Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …