Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Podwaliny Prokuratury Europejskiej

Podwaliny Prokuratury Europejskiej

10 lat Eurojustu – to temat konferencji jaka miała miejsce w dniach 19-20 kwietnia 2012 r. w Warszawie, w której uczestniczył prokurator generalny Andrzej Seremet. Wśród polskich prokuratorów coraz powszechniejsza jest świadomość korzyści wypływających ze współpracy z Eurojustem, jako organem pomocnym w koordynacji śledztw. – Śledztw dotyczących dwóch lub więcej państw Unii Europejskiej, chociaż korzyści z tej współpracy nie są jeszcze w pełni wykorzystane – ocenił prokurator generalny Andrzej Seremet. Jak dodał – W związku z zapisami Traktatu Lizbońskiego coraz poważniej rozważa się, żeby Eurojust stał się w przyszłości podstawą tworzenia prokuratury europejskiej.
Prezydent Eurojust Michele Coninsx podkreśliła, że zadaniem Eurojustu jest m.in. rozstrzyganie sporów pomiędzy prokuraturami poszczególnych krajów Unii Europejskiej w postępowaniach o zasięgu międzynarodowym, wspomaganie stosowania Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) oraz tworzenie i finansowanie działań wspólnych zespołów dochodzeniowo-śledczych.
Prokurator Mariusz Skowroński, który jest polskim przedstawicielem w Eurojust powiedział z kolei, że z polskich sądów i prokuratur wpływa do Eurojust rocznie ponad 200 spraw, a kilka lat temu było ich zaledwie kilkanaście. Jak zaznaczył znaczna część spraw dotyczy ENA.
W trakcie konferencji dyskutowano m.in. o podnoszeniu skuteczności realizacji europejskiej współpracy sądowej i prokuratorskiej w sprawach karnych, współpracy Eurojust z państwami trzecimi i wynikającymi stąd korzyściami dla wymiarów sprawiedliwości i organów ścigania państw członkowskich, ze szczególnym uwzględnieniem państw regionu wschodnioeuropejskiego i południowoamerykańskiego oraz o roli, możliwości i przesłankach powoływania wspólnych zespołów śledczych w sprawach trans-granicznych w szczególności dot. śledztw narkotykowych.
Eurojust utworzony został w 2002 r., a jego zadaniem jest wspieranie i wzmacnianie współpracy i koordynacji działań krajowych organów wymiaru sprawiedliwości w walce z przestępczością transgraniczną dotykającą kraje Unii Europejskiej. Każdy z 27 Krajów Członkowskich deleguje do Eurojust Przedstawiciela Krajowego. Eurojust prowadzi około 1400 postępowań rocznie.

Sprawdź także

Podatnik na łasce „skarbówki”

System narzuca formę opodatkowania osobie podejmującą działalność gospodarczą. BRPO pisze do MF Po wypełnieniu wniosku …