Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Pogrzeb generała

Pogrzeb generała

Pogrzeb generała Wojciecha Jaruzelskiego odbędzie się w najbliższy piątek ( 30 maja) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze I Armii Wojska Polskiego. Informację nieoficjalnie potwierdziły portalowi Gazeta.pl, Kancelaria Prezydenta i stołeczny Ratusz. Pogrzeb ma się rozpocząć o godz. 12 – podaje oficjalnie PAP. W. Jaruzelski zmarł w niedzielę 25 maja w warszawskim szpitalu wojskowym przy ul. Szaserów, gdzie przebywał z przerwami od kilku miesięcy. Miał 90 lat. O pochowanie generała na Powązkach Wojskowych wniosek złożył Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Inicjatywę poparła rodzina generała. Związek Kombatantów wysłał dwa pisma – do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i do szefa MON Tomasza Siemoniaka. W pierwszym liście zwrócono się o pochowanie gen. Jaruzelskiego w kwaterze 1. Armii Wojska Polskiego na Powązkach Wojskowych, w drugim – o asystę honorową w czasie pogrzebu.
„Reprezentując środowisko byłych żołnierzy I Armii Wojska Polskiego zwracamy się do Szanownej Pani Prezydent z formalnym wnioskiem o przyznanie – pozostającego w gestii Pani Prezydent – miejsca w kwaterze Żołnierzy I Armii WP na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zmarłemu 25 maja 2014 r. byłemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Panu Generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu” – napisali w liście do Gronkiewicz-Waltz prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych płk Henryk Strzelecki i przewodniczący Krajowej Rady Kombatantów WP kmdr Henryk L. Kalinowski.
Córka generała, Monika Jaruzelska, powiedziała, że list jest zgodny z wolą rodziny. – Ojciec całe życie podkreślał, że jest przede wszystkim żołnierzem i jako wojskowy chciałby spoczywać wśród tych, którzy byli mu najbliżsi – powiedziała M. Jaruzelska, dziękując za inicjatywę Związku Kombatantów.
Dziwi tylko, ze rzekomy lider lewicy Leszek Mikller zakłócił uroczystości popgrzebowe niewczsnym wnioskiem o żałobę narodową. Nikomu ona nie jest potrzebna. Postać Generała długo jeszcze bedzie dzielić naród i chyba nikomu nie zalezy na tym, aby dolewać oliwy do ognia.O tym czy WOJCIECH JARUZELSKI uratował OJCZYZNĘ 13 GRUDNIA 1981 ROKU, czy też zaprzepaścił 10 lat szansy na wcześniejsze wprowadzenie demokracji wypowiedzą się nasi wnukowie i prawnukowie, którym obce będą emocje, a rzecz ocenią z punktu widzenia prawdy historycznej, która rodzi się dziesiątki lat po faktach.

Sprawdź także

„Raport Gęgaczy”

Piotr Rachtan: „Raport Gęgaczy” do przeczytania (po ośmiu latach) w Monitorze Konstytucyjnym Kiedy dwa tygodnie …