Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Pokój przesłuchań dla dzieci

Pokój przesłuchań dla dzieci

Od piątku, 30 lipca 2010 roku, w poznańskim Sądzie Okręgowym funkcjonuje Przyjazny Pokój Przesłuchań. Jest to już trzeci taki pokój w poznańskich sądach. Jeden jest w sądzie staromiejskim, drugi na Grunwaldzie.

Dziecko jest czasami bardzo ważnym świadkiem. I to nie tylko w sprawach karnych, gdy jest naocznym uczestnikiem wydarzeń, będących przedmiotem procedowania, ale i we wszystkich sprawach cywilno – rodzinnych, gdy to dziecko staje się przedmiotem walki procesowej.
Ministerstwo Sprawiedliwości od kilku lat widzi potrzebę zmiany uregulowania pozycji nieletniego świadka w postępowaniu przygotowawczym i podczas procesu. Na mocy nowych uregulowań dzieci powinny być przesłuchiwane tylko raz. Zabezpieczony w ten sposób materiał dowodowy ma służyć we wszystkich innych etapach postępowania prokuratorsko ? policyjno ? sądowego. Ponowne przesłuchanie jest absolutnie wyjątkowe. W celu należytego i bezstresowego przesłuchania dziecka powstają właśnie Przyjazne Pokoje Przesłuchań, aby dziecko nie stawalo przed barierką dla świadków, która często jest większa od niego. Ma to być miejsce, w którym osoba występujące w roli świadka dziecko będzie czuło się komfortowo. Miejsce nastawione na potrzeby dziecka; które zminimalizuje stres związany z rolą świadka bądź uczestnika rozprawy sądowej.
– Pobyt dziecka w sądzie ? mówi sędzia Joanna Ciesielska ? Borowiec, rzecznik poznanskiego sądu – to wielki stres, tego typu pokój ma go w największym stopniu zminimalizować. Pomysleliśmy o dzieciach w różnym wieku, od tych najmlodszych do starszych, stąd w pokoju zabawki i meble różnej wielkości.

W Przyjaznym Pokoju w Sądzie Okręgowym w Poznaniu nie ma lustra weneckiego, które jest zainstalowane np. w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto. Nie ma też aparatury audio-wizualnej, która zgodnie z programem Przyjazny Pokój Przesłuchań, powinna automatycznie rejestrować to, co mówi dziecko.- Będziemy monitorować rozwój wydarzeń – mówi sędzia J. Borowiec – Ciesielska – jeżeli wykorzystanie tego pokoju będzie naprawdę duże, to pomyślimy o dodatkowym wyposażeniu.
Przyjazne Pokoje Przesłuchań – powstają nie tylko w sądach. Zgodnie z programem powinny pojawiać się także w organizacjach pozarządowych, samorządowych, prokuraturach, jak i komisariatach policji – wszędzie tam, gdzie dziecko ma kontakt z wymiarem sprawiedliwości.

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …