Amnesty International bije na alarm. Egipski sąd w skrajnie niesprawiedliwym procesie skazał na śmierć 528 osób, większość in absentia. Wyroki nabierają mocy za 5 dni. Na wieść o wyroku krewni opłakują skazanych. W sądzie w mieście Minya, w górnym Egipcie, odbył się proces 545 osób oskarżonych o czyny od „morderstwa funkcjonariusza policji”, poprzez „usiłowanie zabójstwa dwóch funkcjonariuszy policji”, po „podpalenie komisariatu policji w mieście Mattay w prowincji Minya oraz kradzież znajdującej się w nim broni 14 sierpnia 2013”, oraz „kierowanie lub udział w nielegalnej organizacji”.24 marca sąd skazał 528 z oskarżonych na śmierć. Chociaż w areszcie zatrzymano 118 z oskarżonych, obrona poinformowała Amnesty International, że w momencie rozpoczęcia procesu 22 marca na sali rozpraw obecnych było tylko 64 z nich, a rozprawa trwała mniej niż 30 minut. Prokurator nie odczytał nawet zarzutów, chociaż wymaga tego egipskie prawo. Sędzia nie zezwolił obronie na przesłuchanie świadków, nie ujawnił również dowodów przeciwko 528 oskarżonym. Sędzia oddalił również wniosek obrony o wyznaczenie dłuższego czasu na zapoznanie się z liczącymi 3070 stron aktami sprawy, oznajmiając przy tym że wyrok zostanie wydany 24 marca.
Grupa adwokatów, zaszokowana sposobem prowadzenia procesu, wdała się w spór z sądem i zażądała wyznaczenia nowego sędziego prowadzącego. W odpowiedzi sędzia wezwał uzbrojoną straż, która otoczyła adwokatów. Rozprawę kontynuowano 24 marca, tym razem pod nieobecność wszystkich oskarżonych, których służby bezpieczeństwa nie doprowadziły z aresztu, jak również ich adwokatów, którym udziału w posiedzeniu zabronił sędzia prowadzący rozprawę. Sędzia skierował sprawę 528 oskarżonych do zaopiniowania przez Wielkiego Muftiego, najwyższego przywódcę religijnego Egiptu. Prawo egipskie wymaga tego rodzaju konsultacji każdego wyroku śmierci wydanego przez sądy cywilne, choć opinia Wielkiego Muftiego nie jest dla sądu wiążąca. Formalnie wyrok zostanie wydany przez sąd 28 kwietnia.
AI prosimy o pisanie apeli w języku arabskim, pangielskim lub własnym: – Wzywających władze egipskie do unieważnienia 528 wyroków śmierci wydanych 24 marca oraz do przeprowadzenia ponownego procesu, który spełni wymogi sprawiedliwego procesu i nie będzie zagrożony karą śmierci; – Wzywających władze egipskie to zamiany wszystkich wydanych wyroków śmierci oraz ogłoszenia moratorium na karę śmierci, jako pierwszych kroków w kierunku jej całkowitego zniesienia.
Adresy i sposób wysłania listów na stronach Amnestu International.
Sprawdź także
PAD-aleć to nie Machiavelli
Po ośmiu miesiącach od objęcia władzy przez nową ekipę widać wyraźnie, że reforma ustroju przywracająca …