Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Pół tysiąca grup mafijnych

Pół tysiąca grup mafijnych

Na terenie Polski działa 547 grup przestępczych; w ubiegłym roku Centralne Biuro Śledcze rozbiło 150 takich struktur. Takie są dane w najnowszym raporcie Biura za 2010 rok. Terror, handel bronią i materiałami wybuchowymi, wymuszanie haraczy, pranie pieniędzy, narkotyki, afery bankowe – to tylko część przestępstw, które zwalcza CBŚ powstałe w 2000 roku w Komendzie Głównej Policji. ?W ubiegłym roku w ramach prowadzonych spraw operacyjnych CBŚ objęło zainteresowaniem 5,6 tys. osób działających w 501 grupach polskich, 36 grupach międzynarodowych, siedmiu grupach rosyjskojęzycznych oraz trzech grupach cudzoziemców? ? powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Jak dodał, w wyniku krajowych i międzynarodowych działań w zakresie zwalczania zorganizowanej przestępczości Biuro rozbiło i zdestabilizowało działania 150 grup przestępczych, w tym 144 polskich, pięciu międzynarodowych oraz jedną grupę cudzoziemców.
CBŚ przedstawiło zarzuty 5,3 tys. podejrzanym z czego działalność 1,7 tys. z tych osób Biuro łączy z przestępczością zorganizowaną. Wśród podejrzanych było też 112 cudzoziemców głównie obywateli Wietnamu, Ukrainy i Litwy. W prowadzonych sprawach zabezpieczono mienie w wysokości prawie 230 mln zł natomiast wartość odzyskanego mienia przekroczyła 29 mln zł ? wynika ze sprawozdania.
W ub. r. policjanci CBŚ skupili się także na zwalczaniu przestępczości narkotykowej – zlikwidowano 13 laboratoriów narkotyków syntetycznych oraz 61 plantacji konopi indyjskich. Zabezpieczono ponad 1,2 tys. kg narkotyków. W ramach zwalczania zorganizowanej przestępczości ekonomicznej funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli dwie kompletne linie produkujące papierosy oraz jedną linię do produkcji tytoniu. Dzięki temu do obrotu nie trafiło blisko 70 mln sztuk papierosów i 57 tys. kg krajanki tytoniowej pochodzących z przemytu i zlikwidowanych nielegalnie działających fabryk. Ponadto zarekwirowano 140 tys. litrów spirytusu. W sprawozdaniu z działalności CBŚ znajdują się także statystyki dotyczące materiałów i urządzeń wybuchowych. W ciągu ostatniego roku w Polsce odnotowano 38 przypadków takich eksplozji z czego 12 ?nosiło cechy aktów terroru kryminalnego?.
W wyniku eksplozji materiałów wybuchowych zginęło sześć osób. W 2010 roku zatrzymano 144 podejrzanych o działania przestępcze mające związek z materiałami i urządzeniami wybuchowymi ? wynika ze sprawozdania. W wyniku przeszukań funkcjonariusze Biura odnaleźli i zabezpieczyli 30 urządzeń wybuchowych oraz 5,5 tys. kg różnego rodzaju materiałów wybuchowych – najwięcej na terenie województw: podkarpackiego, lubelskiego i kujawsko?pomorskiego. CBŚ powstało w 2000 r. z połączenia Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Biura do Spraw Narkotyków w KGP jako komórka specjalna do zwalczania przestępczości zorganizowanej o charakterze kryminalnym, narkotykowym i ekonomicznym.
Źródło: Polska Agencja Prasowa

Sprawdź także

Jaki egzamin notarialny

Gdzie powinno się zdawać egzamin notarialny. Resort sprawiedliwości zgadza się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Powinno …