Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Polacy bronili praw człowieka

Polacy bronili praw człowieka

Według wstępnych danych Polacy napisali 141 624 listy w obronie praw człowieka. Sukcesem zakończył się Maraton Pisania Listów Amnesty International. W całej Polsce napisano 141 624 listy w obronie więźniów sumienia i innych osób narażonych na łamanie praw człowieka. Ten wynik na pewno będzie większy, gdyż spływają relacje z innych miast. Pisano w ponad 250 miejscach w całej Polsce i 80 krajach na całym świecie. Najwięcej listów napisano w obronie Inez i Valentiny z Meksyku, więźniów obozu pracy Yodok w Korei Północnej, więźnia sumienia z Indonezji Filepa Karmy oraz 20-letniego studenta z Azerbejdżanu, Jabbara Savalana.
Pisali uczniowie ze szkolnych grup Amnesty International, studenci na uniwersytetach oraz rodzice z dziećmi. Pisano całą noc, walcząc ze zmęczeniem, w klubach, kawiarniach i w szkołach. Jak co roku takie listy pisały znane osobowości. We Krakowie gośćmi Maratonu byli Krzysztof Globisz, Jan Peszek, Bogusław Sonik i Róża Thun. W Warszwie listy pisała Agata Buzek.
Maraton Pisania Listówodbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbył się już po raz dwunasty w dniach 10-11 grudnia.
W czasie Maratonu przez 24 godziny bez przerwy pisano ręcznie listy w obronie osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy w obronie osób, których prawa człowieka są łamane można pisać przez cały rok. Wystarczy zapisać się do sieci Pilnych Akcji na www.amnesty.org.pl, aby regularnie otrzymywać informacje o osobach, których sytuacja wymaga naszej pilnej interwencji.

Sprawdź także

W TKPiS wyroki piszą biegli

GazetaPrawna.pl poinformowała,że TK pyta eksperta o wyrok TSUE. Za sporządzenie ekspertyzy zapłacił 5 tys. zł. …