Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Polacy i Ukraińcy porządkują polskie cmentarze na Wołyniu

Polacy i Ukraińcy porządkują polskie cmentarze na Wołyniu

Młodzi Polacy i Ukraińcy wspólnie porządkują polskie cmentarze na Ukrainie Młodzi ludzie z całej Polski już po raz siódmy przyjechali na Wołyń, by porządkować polskie nekropolie i miejsca pamięci na dawnych terytoriach II Rzeczypospolitej. W tym roku w pracach pomoże młodzież z Ukrainy. Wyjazd to inicjatywa Fundacji Niepodległości, którą wspiera m.in. Konsulat Generalny RP w Łucku. Przez dwa tygodnie prace porządkowe będą trwały na 15 cmentarzach i weźmie w nich udział łącznie około 70 osób, w tym także polscy harcerze mieszkający na Ukrainie i ukraińska młodzież. Wolontariusze przeprowadzą działania na cmentarzach m.in. w Rymaczach, Ostrówkach, Kostiuchnówce, Kowlu, Zasmykach, Lubomlu, Przebrażu, Koszyszczach, Bindudze, Turzysku, Kupiczowie, Jankowcach, Rożyszczach. Oprócz nekropolii wołyńskich, młodzież będzie porządkowała również polskiej groby na Tarnopolszczyźnie i Rówieńszczyźnie.
– Sięgamy do kilkusetletniej tradycji kultury i wspólnej tradycji mieszkających na tych terenach Polaków, Ukraińców, Żydów, Czechów, Holendrów, Niemców. Kres tej historycznej narracji wyznaczyła gehenna II wojny światowej. Pozostały cmentarze ? i nasza pamięć. W niej można szukać nadziei na przyszłość ? mówi Jacek Bury, koordynator projektu z Fundacji Niepodległości.
Fundacja Niepodległości skupia wokół projektu różne środowiska z różnych stron Polski i Ukrainy. W inicjatywie uczestniczą instytucje państwowe, kombatanckie i kościelne jak lubelskie Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej, Parafia Świętego Krzyża w Lublinie. W wyjazdach od lat biorą też udział młodzi ludzie z dawnej przemysłowej dzielnicy Lublina. W ubiegłym roku powstał film o ich zaangażowaniu w pracę na polskich nekropoliach, który potem nagrodzono na gdyńskim festiwalu filmowym ?Niepokorni Niezłomni Wyklęci?.
Patronat honorowy nad projektem objął Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Sprawdź także

PiS ratuje kucharkę

Aby przeciąć spór w Trybunale Konstytucyjnym, PiS zdecydował się na opcję atomową – zmianę ustawy …