Policja nie wierzy nikomu

Sąd okręgowy wydał wyrok w sprawie pana Macieja, któremu odebrano uprawnienia do prowadzenia samochodu, bo rzekomo miał wsiąść nietrzeźwy za kierownicę. Z orzeczenia wynika, że doszło do pomyłki, dlatego zasądzono 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia od komendanta policji oraz prokuratury rejonowej. Wyrok jest nieprawomocny.UWIERZYĆ NA SŁOWO
W styczniu 2015 r. Maciej Kwiatkowski* odebrał decyzję starosty o cofnięciu mu prawa jazdy na dwa lata. Decyzja zapadła w konsekwencji wyroku sądu rejonowego, w którym stwierdzono, że mężczyzna prowadził samochód, gdy był nietrzeźwy. Pan Maciej nie wiedział o fakcie skazania. Nie miał też wątpliwości, że doszło do pomyłki: w dniu, gdy rzekomo wsiadł pijany za kierownicę, nawet nie było go w kraju. Po zapoznaniu się z aktami pan Maciej odkrył, że nietrzeźwy kierowca zatrzymany przez policję nie posiadał przy sobie dokumentu tożsamości. Żeby wprowadzić organy ścigania w błąd, przedstawił się jako pan Maciej. Policja nie próbowała zweryfikować tych informacji, choć dane zawarte w bazie Krajowego Systemu Informacji Policji (w tym fotografia) wskazywały na ewidentne różnice między mężczyznami. Pan Maciej złożył apelację od wyroku skazującego, która została uwzględniona: orzeczenie zostało uchylone, a mężczyzna uniewinniony.
W lutym 2016 r. (blisko cztery miesiące od uprawomocnienia się orzeczenia) po zatrzymaniu pana Macieja przez policję w celu dokonania kontroli drogowej, jego samochód został odholowany, a przeciwko niemu samemu wszczęto dochodzenie w sprawie kierowania pojazdem bez odpowiednich uprawnień.
POZEW
Pan Maciej w swoim pozwie wskazał, że działania organów państwa naruszyły jego godność i dobre imię. Sprawa jest prowadzona w ramach Programu Spraw Precedensowych HFPC. Pełnomocnikiem pro bono Macieja Kwiatkowskiego jest adw. Anna Borysewicz.
* ? imię i nazwisko zmienione.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …