Strona główna / Szczypta soli / Polska grozi UE

Polska grozi UE

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wystosował pismo do pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa w związku z jego listem z dnia 1 lutego br. dotyczącym sytuacji prawnej wokół Trybunału Konstytucyjnego. ?Jeśli chodzi o kadencję przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego, to zgodnie z treścią wyroku Trybunału K 35/15 z dnia 9 grudnia 2015 r., przepisy przejściowe ustawy nowelizacyjnej, zakładające zakończenie kadencji przewodniczącego, zostały uznane za niezgodne z Konstytucją i przestały obowiązywać.
Tym samym przewodniczący Rzepliński będzie pełnił swoją funkcję na podstawie starych przepisów aż do upływu swojej kadencji sędziowskiej 19 grudnia 2016 roku? ? pisze minister Waszczykowski.
Minister zwraca też uwagę, że ?powtarzanie w korespondencji bezpodstawnych twierdzeń o rzekomym braku wykonania wyroków TK nie służy dialogowi, który powinien być oparty na faktach?. Szef polskiej dyplomacji zwraca się także do Fransa Timmermansa o ?doprecyzowanie, na czym miałoby polegać zmniejszenie efektywności kontroli konstytucyjności prowadzonej przez Trybunał i z których postanowień nowelizacji miałoby ono wynikać?. Minister podkreśla jednocześnie, że Trybunał jest autonomiczny, a przepisy Konstytucji i ustaw nie przyznają Rządowi żadnych kompetencji, które mogłyby wpływać na efektywność kontroli konstytucyjności prawa przez TK.
W przeddień wyslania tego listu MSZ wystosowal takze list w sprawie opublikowania końcowego raportu Komisji Weneckiej w lipcu tego roku a nie w marcu. Powodem ma być przeciek prasowy, który tak zdenerwowal Nadprezesa,że potrzebuje on aż trzech miesięcy, aby ochłonąć i móc odpowiedzieć, dlaczego zakneblowanie Trybunału Konstytucyjnego nie ma wpływu na stan demokracji w RP.Według naszej wiedzy członkowie Komisji Weneckiej i Frans Timmermans spokojnie zjedli śniadanie a odpowiedź na kuriozalny list zlecili i swoim sekretarkom po uprzednim zapoznaniu się z zasadmi dyplomatycznego savoir vivru, o którym W. Waszczykowski, typowy polityk PiS, nie ma pojęcia.

Sprawdź także

Szmydt na usługach PiS

Tomasza Szmydta powołał w 2018 Zbigniem Ziobro do zespołu ds. czynności Ministra Sprawiedliwości podejmowanych w …