Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Polska legitymizuje Turcję

Polska legitymizuje Turcję

Ani swoisty zamach stanu, czystki wsród tureckich sędziow i dziennikarzy nie powstrzymały marszłka Sejmu Marka Kuchcińskiego przed wizytą w Turcji. Szkoda, że polski marszałek Sejmu będzie milczał w sprawie ofiar tureckiego reżimu i bezprawnych działań rządu Turcji. Oto komunikat Sejmu RP.: Wspólne relacje i historia oraz współpraca parlamentarna, gospodarczai polityczna to główne tematy rozmów zaplanowanych podczas trzydniowej wizyty w Turcji. Marszałek Sejmu przebywać będzie w tym kraju na zaproszenie przewodniczącego Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Ä°smaila Kahramana. Program wizyty przewiduje spotkania z najwyższymi władzami państwowymi i samorządowymi. W stolicy Turcji marszałek Kuchciński będzie gościem w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym. Planowane są również rozmowy z przewodniczącym parlamentu oraz przedstawicielami Turecko-Polskiej Grupy Przyjaźni. W drugim dniu wizyty, w Stambule marszałek odwiedzi miejsca związane z Polską i Polakami. Dokona też odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej polskim inżynierom lotniczym oraz spotka się z Polonią.
***
W 2014 r. obchodzone było 600-lecie nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. W 1533 r. podpisany został traktat o wieczystym pokoju ? to pierwsze w historii porozumienie pokojowe zawarte pomiędzy państwem chrześcijańskim i muzułmańskim. We wspólnych dziejach warto także podkreślić, że Imperium Osmańskie nie uznało nigdy rozbiorów Polski, a wielu polskich emigrantów znalazło tam schronienie. Obecnie podstawę współpracy stanowi układ o przyjaźni i współpracy oraz Deklaracja o polsko-tureckim partnerstwie strategicznym. Polska i Turcja są także partnerami w NATO. W Sejmie VIII kadencji, od 10 marca 2016 r., działa Polsko-Turecka Grupa Parlamentarna. Liczy ona 19 parlamentarzystów. Jej przewodniczącym jest poseł Grzegorz Matusiak.

Sprawdź także

Rewizje w domach ziobrystów

Na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzane są dziś przeszukania w różnych …