Najnowsze informacje
Strona główna / Temida w Polsce, Europie i na Świecie / Polska wciąż nierządem stoi

Polska wciąż nierządem stoi

Oko.press zamieściło analizę dotychczasowego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczącego kryzysu praworządności w Polsce, jak również spraw z tego zakresu, które czekają na rozpoznanie.

Wiemy już, że udział wadliwie wybranej osoby w rozpoznawaniu skarg konstytucyjnych przez Trybunał Konstytucyjny może prowadzić do naruszenia „prawa do sądu ustanowionego ustawą”, gwarantowanego z mocy art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Nie ma również wątpliwości, że udział sędziów Sądu Najwyższego powołanych na wniosek neo-KRS w rozpoznawaniu spraw indywidualnych, niezależnie od tego, w której izbie orzekają, może prowadzić do naruszenia „prawa do sądu ustanowionego ustawą”.  Wreszcie, za niedopuszczalne ETPCz uznał szykanowanie sędziów z powodu podejmowanych przez nich czynności orzeczniczych nakierowanych na ochronę prawa jednostki do rozpoznania sprawy przez niezależny i bezstronny sąd ustanowiony ustawą.

W oczekujących zaś na rozpoznanie sprawach ETPCz wypowie się m.in. w przedmiocie skutków orzekania przez sędziów powołanych na wniosek tzw. neo-KRS w sądach powszechnych, problemów związanych z konstrukcją i funkcjonowaniem skargi nadzwyczajnej oraz możliwości wywiedzenia z art. 6 Konwencji prawa sędziów do ochrony i poszanowania ich niezawisłości.

Pełna treść artykułu m.in. na stronie HFPC

Sprawdź także

Izrael: rząd czy sąd?

W Izraelu rozpoczyna się najważniejsza sprawa sądowa w historii Czy Sąd Najwyższy odważy się, w …