Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Polska wspiera walkę z terroryzmem

Polska wspiera walkę z terroryzmem

Polska znalazła się w gronie kilkunastu państw członkowskich Rady Europy, które jako pierwsze wypełniły krajowe procedury traktatowe pozwalające na podpisanie Protokołu do Konwencji Rady Europy, sporządzonej w Warszawie 16 maja 2005 roku. Dokument został podpisany 22 października 2015 r. w Rydze przez Artura Nowaka ? Fara, podsekretarza stanuw Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Najważniejszym celem Protokołu jest wprowadzenie karalności czynów związanych z działalnością tzw. zagranicznych bojowników terrorystycznych (foreign terrorist fighters), którzy obecnie zasilają szeregi organizacji terrorystycznych, głównie w Syrii oraz Iraku.
Zgodnie z Protokołem za przestępstwo ma być uznane m.in. otrzymywanie szkolenia terrorystycznego, wyjazd za granicę w celu terrorystycznym, a także działalność w grupie terrorystycznej.
Tuż po ceremonii podpisania Protokołu odbyła się konferencja na temat terroryzmu pod przewodnictwem Igora Crnadaka, ministra spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Europy. Wystąpienia otwierające konferencję wygłosili m.in. Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland oraz wiceminister Artur Nowak ? Far. – Konwencja Rady Europy o zapobieganiu terroryzmowi sporządzona w 2005 r. w Warszawie była bardzo ważnym krokiem w walce terroryzmem. Niestety zjawisko terroryzmu rozwija się, więc konieczne jest przyjęcie takich przepisów, które wzmocnią zdolność państw do przeciwdziałania nowym zagrożeniom ? stwierdził wiceminister Nowak ? Far. – Podpisany Protokół może służyć jako wzorcowy akt prawny stanowiący odpowiedź na nowe formy terroryzmu ? dodał wiceminister.
Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Sprawdź także

Utajnienie WSA i NSA

Wystąpienie do NSA i WSA w sprawie kierowania spraw na posiedzenia niejawne Stowarzyszenie Interwencji Prawnej …