Strona główna / Aktualności / Pomnik Adwokatów odsłonięty

Pomnik Adwokatów odsłonięty

Adwokatom, Niezłomnym Obrońcom w Procesach Czerwca 1956 i Procesach Politycznych. Tej treści napis widnieje na odsłoniętym w sobotę 19 czerwca Pomniku Adwokatów przy ulicy Hejmowskiego w Poznaniu.

Uroczystość odsłonięcia pomnika jest jednym z punktów obchodów 54 rocznicy buntu poznaniaków 28 czerwca 1956 roku. Przy pomniku zebrali się m.in. członkowie Honorowego Komitetu Obchodów Rocznicy Czerwca 1956; przybył Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, adwokaci z Wielkopolski i zaprzyjaźnionych izb adwokackich z całego kraju, przedstawiciele innych korporacji prawniczych.
Adwokat Andrzej Reichelt, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, nie kryjąc wzruszenia przywitał licznych gości, w tym adwokata Andrzeja Michałowskiego, tymczasowego szefa Naczelnej Rady Adwokackiej, która wspomogła Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu przy budowie pomnika. A. Reichelt gorąco podziękował prokuratorowi Krzysztofowi Grześkowiakowi, który udostępnił poznańskiej palestrze teren pod pomnik. Podziękowania były też skierowane do poznańskich urzędników i radnych, którzy nie czynili zbędnych barier administracyjnych.
Ryszard Grobelny, prezydent Poznania powiedział m.in. że Pomnik Adwokatów wpisuje się w się w sieć symbolicznych miejsc upamiętniających dokonania Czerwca 1956 roku, będący dowodem, że poznaniacy wyciągnęli stosowne nauki z czerwcowych wydarzeń. Fakt, że pomnik adwokatów ? mówił prezydent – stoi tuż przy prokuraturach jest swoistym chichotem historii, i będzie przypominać, iż prześladowani zawsze znajda swoich obrońców.
Sędzia Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu odczytał list ministra sprawiedliwości, Krzysztofa Kwiatkowskiego, który osobiście nie mogąc przybyć na uroczystości tą właśnie drogą uhonorował tych, którzy zasłynęli niezłomnością i adwokacką odwagą w 1956 roku, broniąc ludzi nie bacząc na spotykające ich potem szykany ze strony ówczesnych władz; jak też podziękował adwokatom z ORA i NRA za inicjatywę upamiętnienia bohaterskich adwokatów.
Przemawiał także Roman Bulczyński, dziękując za upamiętnienie poznańskiej palestry, oskarżony w procesach czerwcowych, którego przed sądem reprezentował adwokat Stanisław Hejmowski.
Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonała Zofia Gutowska, córka jednego z niezłomnych obrońców Czerwca, adwokata Michała Grzegorzewicza, w towarzystwie Ryszarda Grobelnego, prezydenta Poznania i adwokata Andrzeja Michałowskiego. Przy głuchym łoskocie werbli, delegacje złożyły wiązanki kwiatów.


Sprawdź także

Świadkowie „Pegasusa”

Zespół został powołany w ramach Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji …