Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Pomnik Adwokatów odsłonięty

Pomnik Adwokatów odsłonięty

Adwokatom, Niezłomnym Obrońcom w Procesach Czerwca 1956 i Procesach Politycznych. Tej treści napis widnieje na odsłoniętym w sobotę 19 czerwca Pomniku Adwokatów przy ulicy Hejmowskiego w Poznaniu.

Uroczystość odsłonięcia pomnika jest jednym z punktów obchodów 54 rocznicy buntu poznaniaków 28 czerwca 1956 roku. Przy pomniku zebrali się m.in. członkowie Honorowego Komitetu Obchodów Rocznicy Czerwca 1956; przybył Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, adwokaci z Wielkopolski i zaprzyjaźnionych izb adwokackich z całego kraju, przedstawiciele innych korporacji prawniczych.
Adwokat Andrzej Reichelt, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, nie kryjąc wzruszenia przywitał licznych gości, w tym adwokata Andrzeja Michałowskiego, tymczasowego szefa Naczelnej Rady Adwokackiej, która wspomogła Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu przy budowie pomnika. A. Reichelt gorąco podziękował prokuratorowi Krzysztofowi Grześkowiakowi, który udostępnił poznańskiej palestrze teren pod pomnik. Podziękowania były też skierowane do poznańskich urzędników i radnych, którzy nie czynili zbędnych barier administracyjnych.
Ryszard Grobelny, prezydent Poznania powiedział m.in. że Pomnik Adwokatów wpisuje się w się w sieć symbolicznych miejsc upamiętniających dokonania Czerwca 1956 roku, będący dowodem, że poznaniacy wyciągnęli stosowne nauki z czerwcowych wydarzeń. Fakt, że pomnik adwokatów ? mówił prezydent – stoi tuż przy prokuraturach jest swoistym chichotem historii, i będzie przypominać, iż prześladowani zawsze znajda swoich obrońców.
Sędzia Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu odczytał list ministra sprawiedliwości, Krzysztofa Kwiatkowskiego, który osobiście nie mogąc przybyć na uroczystości tą właśnie drogą uhonorował tych, którzy zasłynęli niezłomnością i adwokacką odwagą w 1956 roku, broniąc ludzi nie bacząc na spotykające ich potem szykany ze strony ówczesnych władz; jak też podziękował adwokatom z ORA i NRA za inicjatywę upamiętnienia bohaterskich adwokatów.
Przemawiał także Roman Bulczyński, dziękując za upamiętnienie poznańskiej palestry, oskarżony w procesach czerwcowych, którego przed sądem reprezentował adwokat Stanisław Hejmowski.
Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonała Zofia Gutowska, córka jednego z niezłomnych obrońców Czerwca, adwokata Michała Grzegorzewicza, w towarzystwie Ryszarda Grobelnego, prezydenta Poznania i adwokata Andrzeja Michałowskiego. Przy głuchym łoskocie werbli, delegacje złożyły wiązanki kwiatów.


Sprawdź także

Prof. M. Wiącek nowym RPO

Prof. Marcin Wiącek pełni już funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich VIII kadencji Prof. Marcin Wiącek został …