Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Ponadczasowe wartości Maja

Ponadczasowe wartości Maja

Majowe święta: praca, patriotyzm, Konstytucja – oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich

Pierwsze dni maja mają dla Polaków wyjątkowe znaczenie. Obchodzimy trzy święta, z których każde wnosi do naszej tradycji i kultury niezwykle cenne wartości. W życiu publicznym pojawia się możliwość, abyśmy w tych szczególnych dniach mogli określić i zademonstrować swój stosunek do wielu spraw społecznych, wyrazić patriotyczne uczucia oraz porozmawiać o historii i obecnej roli naszej Konstytucji.

1 maja – Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy). Warto w tym dniu podkreślić, jak ważna jest dla nas troska o godność pracowniczą. O to, aby przestrzegane były prawa pracownicze,  zasady sprawiedliwego wynagradzania, równe traktowanie mężczyzn i kobiet oraz zapewnione były właściwe relacje międzyludzkie i służbowe w miejscu zatrudnienia. Jest to również dobra okazja, aby docenić niezwykle ważną rolę związków zawodowych i wesprzeć ich walkę o prawa zatrudnionych. Ponadto 1 maja obchodzimy 19. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (w wyniku narodowego referendum), czyli wydarzenia wielkiej wagi, które miało wpływ na kierunek rozwoju naszego kraju, w tym podnoszenia standardów życia i pracy.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto pełne ekspresji, barw i emocji. Wyjątkowa okazja do popularyzacji wiedzy o polskiej historii, tożsamości i symbolach narodowych. Czas refleksji nad tym, jak ważne jest przywiązanie i praca organiczna dla Ojczyzny. A także dbałość o stały kontakt i dobre relacje z Polakami rozsianymi po całym świecie.

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja. Obchodzone przede wszystkim dla uczczenia uchwalonej w 1791 roku naszej pierwszej ustawy zasadniczej, ale w praktyce to dzień powszechnej manifestacji szacunku do Konstytucji, jako prawnego fundamentu państwa. W tym dniu historia szczególnie łączy się z teraźniejszością, bowiem mimo upływu stuleci nie ustają spory i kontrowersje związane z rolą Konstytucji czy interpretacją zapisanych w niej przepisów. Stojąc na straży wolności i praw człowieka, jako Rzecznik Praw Obywatelskich, również uczestniczę w tym dyskursie. Dlatego chciałem zaapelować do wszystkich uczestników życia publicznego, aby podczas obchodów tegorocznego Święta Konstytucji zastanowić się nad tym, jak zadbać o kulturę naszego dialogu. Obywatele powinni mieć poczucie, że debata o ich najważniejszych wolnościach i prawach toczy się z pełną powagą i odpowiedzialnością.

Nasze majowe święta mają oczywiście swój wymiar symboliczny i narodowy, ale życzę Państwu, aby były również dobrą okazją do wypoczynku i miłych spotkań.

Sprawdź także

Podatnik na łasce „skarbówki”

System narzuca formę opodatkowania osobie podejmującą działalność gospodarczą. BRPO pisze do MF Po wypełnieniu wniosku …