Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Potrzeba 100 asystentów prokuratorów

Potrzeba 100 asystentów prokuratorów

Prokurator generalny Andrzej Seremet spotkał się w dniu 13 maja 2015 r. z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. W rozmowie prokurator generalny poruszył przede wszystkim dwie kwestie, a mianowicie: konieczności utworzenia co najmniej 100 nowych stanowisk asystentów prokuratorów i analityków kryminalnych – zwłaszcza w kontekście zwiększonej liczby zadań prokuratury w nowym modelu postepowania karnego, niskiego poziomu „zamrożonych” wynagrodzeń pracowników prokuratury i niesprawiedliwej dysproporcji pomiędzy wynagrodzeniami pracowników prokuratury i sądów, na korzyść pracowników sądów.
Prokurator generalny podkreślił, że nowy model postępowania karnego zwiększy zakres obowiązków prokuratora na etapie postępowania sądowego, nie zmniejszając zakresu jego obciążenia w postępowaniu przygotowawczym. Konieczne jest więc należyte wsparcie prokuratorów ze strony godnie wynagradzanych pracowników prokuratury, w tym asystentów i analityków kryminalnych. Prokurator Generalny wskazał na olbrzymie dysproporcje w ilości etatów przyznanych dla asystentów sędziów – w porównaniu do ilości etatów asystentów prokuratorów.
Według stanu na dzień 30 czerwca 2014 r. limit etatów asystentów w sądach wynosi – 3414 (przy limicie etatów sędziowskich wynoszącym 10.448), natomiast w prokuraturach limit etatów asystentów prokuratorów wynosi – 253, a analityków kryminalnych -122, co daje łącznie kadrę wspierającą pracę prokuratora – w ilości 375 etatów (przy limicie etatów prokuratorskich i asesorskich wynoszącym 6.428). Średnio 1 asystent sędziego przypada na 3 sędziów, a w prokuraturze 1 asystent prokuratora na 25 prokuratorów i 1 analityk kryminalny na 53 prokuratorów. Dysproporcje te tym bardziej są rażące, jeśli wziąć pod uwagę, że w nowym modelu postępowania karnego zakres obowiązków sędziego zmniejszy się. Prokurator generalny ustalił z ministrem finansów, że szczegółowo o poruszanych kwestiach będą rozmawiać pierwszy zastępca prokuratora generalnego i wiceminister finansów.
Wydział Informacji i Kontaktu z Mediami Prokuratury Generalnej

Sprawdź także

Życzenia od Wolnych Sądów

#WolneSądy@WolneSady1Kochani! Z okazji Świąt życzymy Wam dużo zdrowia, radości i nadziei! Wiosna nadchodzi wielkimi krokami …