Strona główna / Aktualności / Powiedzieli wszystko o spadkach

Powiedzieli wszystko o spadkach

Prezes poznańskiej Izby Notarialnej, rejent Tadeusz Paetz jest bardzo zadowolony z sobotniej akcji.

Notariusze udzielali porad nie tylko w Poznaniu. Można ich było spotkać w centralnych punktach miast (np. Międzynarodowym Centrum Kultury na krakowskim Rynku, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Pałacu Prymasowskim w Warszawie). Odpowiadali na wszelkie pytania związane ze sprawami spadkowymi, ale nie tylko.
– W centrum handlowym ?Malta? ? mówi Tadeusz Paetz ? 9 notariuszy w godzinach od 10 do 16 udzieliło ponad 260 porad. Uważam, że kompleksowo odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania i wątpliwości, które mieli przybyli do nas klienci. W wielu przypadkach była to de facto pierwsza wizyta notarialna, która dalszy swój ciąg będzie miał w kancelarii notarialnej.
T. Paetz podkreśla,że była to taka pierwsza akcja społeczna Notariatu i będą podobne w przyszłości. Krajowa Rada Notarialna zadecyduje, czy ponownie będą to porady w zakresie prawa spadkowego, czy też obejmą one inną dziedzinę. Na pewno trzeba będzie pomyśleć o innej formule takich spotkań, bo mimo wszystko tłumy ludzi czekających na możliwość rozmowy z rejentem była deprymująca dla obu stron.
Cieszy to, że do adwokatów i radców prawnych, którzy już kilkakrotnie przeprowadzali ?dzień bezpłatnych porad? dołączyli także notariusze.
Wybór tegorocznej tematyki nie był przypadkowy ? notariusze widzą ogromne społeczne zapotrzebowanie na rzetelne informacje o dziedziczeniu. Prawo spadkowe to dziedzina, która bardzo ludzi interesuje; świadczą o tym zarówno pytania zadawane w kancelariach, jak i listy napływające do redakcji pism poradnikowych. Jednocześnie wiele tu niejasności i błędnych przekonań. Wiele osób sądzi choćby, że może w testamencie zapisać konkretne składniki majątku poszczególnym spadkobiercom; tymczasem w polskim prawie to niemożliwe. W ostatnich latach pojawiły się również nowe instytucje prawne ? przede wszystkim poświadczenie dziedziczenia. Umożliwia ono potwierdzenie praw do spadku bez konieczności czekania na sądowe stwierdzenie spadku ? zwykle wystarczy jedna wizyta w kancelarii notarialnej. Wygoda i prostota tego rozwiązania sprawiają, że szybko zdobywa popularność, wciąż jednak warto upowszechniać wiedzę o nim.

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …