Strona główna / Szczypta soli / Powroty zabytków

Powroty zabytków

Bezcenne listy polskich królów z XVIII wieku, cesarza Francji, amerykańskich prezydentów oraz Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki – bohaterów wojny o niepodległość USA, polskich pisarzy, a także rzadkie druki, szkice oraz medale, zostały skradzione z placówki prawdopodobnie w latach 70-tych ubiegłego stulecia ? trafiły z powrotem do Muzeum Polskiego w Chicago, dzięki skutecznej operacji FBI. Eksponaty znajdują się w Muzeum Polskim w Chicago Historyczne dokumenty, które przez wiele lat uznawane były za utracone, wróciły do Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA) z siedzibą w Chicago dzięki skutecznej operacji Federalnego Biura Śledczego (FBI). W ich odzyskaniu pomógł jeden z chicagowskich handlarzy dziełami sztuki.
FBI wartość ostatniej partii, około 150 eksponatów odkrytych w jednym z domów na północy Chicago, oszacowała na 5 mln dolarów.
Wiele tropów skradzionych dzieł sztuki i zabytków prowadzi do USA. Jestem przekonany, że to w tym kraju znajduje się ?Portret Młodzieńca? pędzla Tycjana, zrabowany przez hitlerowców w 1940 roku z Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Powojenne szacunki utraconych przez Polskę dzieł sztuki i wywiezionych przez okupanta niemieckiego (obejmujące tylko zbiory udokumentowane), wskazują na ubytek ok. 2,8 tys. obrazów znanych europejskich szkół malarskich, 11 tys. obrazów autorstwa malarzy polskich, 1,4 tys. wartościowych rzeźb, 15 mln książek z różnych okresów, 75 tys. rękopisów, 22 tys. starodruków, 25 tys. map zabytkowych, 300 tys. grafik, 50 tys. rękopisów muzealnych, 26 tys. bibliotek szkolnych, 4,5 tys. bibliotek oświatowych i 1 tys. bibliotek naukowych (łączne straty bibliotek wyniosły ok. 22 000 000 woluminów), oraz wiele innych nieudokumentowanych eksponatów i przedmiotów wartościowych (m. in. 5 tys. dzwonów kościelnych).

Sprawdź także

Czy inwalidzi zagłosują

Nadal nie wszystkie lokale wyborcze są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami  Przed …