Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Powstaniec pozywa Cenckiewicza

Powstaniec pozywa Cenckiewicza

Sławomir Cenckiewicz zasugerował w jednym ze swoich artykułów, że prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, powstaniec warszawski Leszek Żukowski, był współpracownikiem SB. Żukowski zażądał od niego przeprosin i zagroził pozwem. Jak poinformował Roman Giertych sprawa właśnie trafiła do sądu.

„Dzisiaj złożyłem pozew w imieniu Leszka Żukowskiego ps. „Antek”, prezesa Światowego Związku Armii Krajowej, żołnierza Szarych Szeregów, uczestnika Powstania Warszawskiego, więźnia obozu koncentracyjnego, przeciwko Sławomirowi Cenckiewiczowi. Podłe oszczerstwa zostaną ukarane” – napisał na swoim profilu na Twitterze Roman Giertych.

O co chodzi? O artykuł w tygodniku „Do Rzeczy”, który ukazał się w lipcu tego roku. Historyk stwierdził w nim, że Leszek Żukowski „zamiast obrażać pamięć żołnierzy niezłomnych powinien wytłumaczyć się z własnej przeszłości, o której w kartotece SB możemy przeczytać: 'Były t [ajny] w [spółpracownik] akta złożone w archiwum Wydz [iału] C K [omendy] W [ojewódzkiej] M [ilicji] O [bywatelskiej] Gdańsk do Nr 2396 (IPN Kartoteka Ogólnoinformacyjna b. Biura „C” MSW)!'”.
Powstaniec warszawski żąda przeprosin. Sławomir Cenckiewicz zarzucił mu współpracę z SB

Bohater artykułu zażądał po tym materiale przeprosin na całą stronę „Do Rzeczy” oraz 20 tys. zł zadośćuczynienia. Poinformował o tym Roman Giertych, który został pełnomocnikiem Żukowskiego.

W 'Do Rzeczy' napisał Pan insynuację, że pan Prezes był tajnym współpracownikiem SB. Jest to podłe kłamstwo. Ten były żołnierz Powstania Warszawskiego (walczył w rejonie, gdzie ranna była moja ciocia Janina Giertych) i więzień obozu koncentracyjnego oraz działacz społeczny nigdy nie należał do żadnej komunistycznej organizacji, ani nie był współpracownikiem jakichkolwiek komunistycznych służb” – napisał wówczas w liście do Cenckiewicza Roman Giertych. Treść listu opublikował na swoim profilu na Facebooku. Cenckiewicz odpowiedział wówczas krótko: „Fajowo czekam na pozew! 🙂 Precz z komuną!”

Sprawdź także

B. Morawiec bez zarzutów

Izba Dyscyplinarna SN (organu, który nie jest sądem w myśl uchwały trzech połączonych izb SN …