Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / Powstrzymać Chiny

Powstrzymać Chiny

Jestem wielką sympatyczką Amnesty International i cieszę się, że „poprawny? coraz więcej miejsca poświęca tej organizacji. Bardzo proszę o zamieszczenie informacji AI na temat zapowiedzianej przez rząd Chin reformy prawa, co ma rzekomo doprowadzić do znaczącego spadku liczby wykonywanych egzekucji.

Oto co o sprawie pisze AI: Chińska rządowa agencja informacyjna Xinhua poinformowała , że proponowana nowelizacja Chińskiego Kodeksu Karnego spowoduje obniżenie liczby przestępstw, za które grozi kara śmierci, o 13 z 68 obecnie obowiązujących. Projekt nowelizacji przechodzi właśnie przez proces licznych czytań w chińskiej izbie legislacyjnej.
?Z radością przyjęlibyśmy każdą reformę, w wyniku której spadłaby liczna egzekucji wykonywanych w Chinach, ale nie jesteśmy do końca przekonani, czy ta nowelizacja będzie miała znaczący wpływ na obecną sytuację?, powiedziała Catherine Baber, z-ca Dyrektora Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku. W ramach kampanii przeciwko karze śmierci Amnesty International wezwała Chiny do zmniejszenie liczby przestępstw zagrożonych karą śmierci.
?Wciąż czekamy na ujawnienie przez rząd Chin danych pokazujących, że proponowana zmiana prawa jest czymś więcej niż tylko robieniem porządków, polegającym na usunięciu przestępstw, które w ostatnich latach rzadko były karane śmiercią?, powiedziała Catherine Baber.
Propozycja nowelizacji Chińskiego Kodeksu Karnego, jeśli zostanie przyjęta, mogłaby usunąć karę śmierci jako karę za przestępstwa gospodarcze takie jak oszustwa podatkowe, przemyt przedmiotów wartościowych i zabytków kultury. Kara śmierci nie byłaby również stosowana wobec osób powyżej 75 roku życia. Wpływ reformy na chiński system orzekania kary śmierci nie będzie znany opinii publicznej, nie będzie mógł również zostać poddany ocenie ze względu na klasyfikację danych na temat kary śmierci w kategorii tajemnicy państwowej.
Amnesty International wezwała rząd chiński do przedstawienia opinii publicznej propozycji nowelizacji oraz danych o egzekucjach, aby mogły stanowić podstawę przejrzystej analizy i debaty nad karą śmierci. W odpowiedzi na brak przejrzystości Chin, Amnesty International nie opublikowała swoich minimalnych danych na temat liczby egzekucji i wyroków śmierci w Chinach w swoim corocznym raporcie o karze śmierci. Szacuje się, że w Chinach jest wykonywana największa liczba wyroków śmierci na świecie. Amnesty International sprzeciwia się karze śmierci we wszystkich przypadkach bez wyjątku, uznając ją jako skrajne złamanie praw człowieka.
Marzena Nowak, Poznań

Sprawdź także

Mediacje z mediatorami

Otwarty dialog na rzecz mediacji – Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczyna współpracę ze środowiskiem mediacyjnym Ministerstwo Sprawiedliwości …