Strona główna / Aktualności / Powstrzymać deprecjację prawa i demokracji

Powstrzymać deprecjację prawa i demokracji

„Zrzeszenie Prawników Polskich, skupiające przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych, stojąc na straży praworządności i demokracji, wyraża najwyższe zaniepokojenie i sprzeciw wobec instrumentalnego stosowania i nadużywania prawa oraz obniżania pozycji i prestiżu najważniejszych autorytetów i instytucji prawnych, których
dopuszczają się przedstawiciele władzy wykonawczej i ustawodawczej ? napisali członkowie Zrzeszenia Prawników Polskich. się przedstawiciele władzy wykonawczej i ustawodawczej ? napisali członkowie Zrzeszenia Prawników Polskich.
Dalej czytamy, że według nich konstytucja jest zwięzła, zrozumiała, a więc jest dobra i nie powinna być zmieniana. ?Trybunał Konstytucyjny winien pozostać jej strażnikiem. Prawo będące ostoją i podstawą współczesnego i demokratycznego Państwa nie może być nadużywane przez żadną partię polityczną, a zasada trójpodziału władzy musi być bezwzględnie akceptowana i stosowana? – czytamy w uchwale. Prawnicy nie wyrażają zgody na zmiany systemu prawnego, które są doraźne i chaotyczne, nie wyrażają zgody na ograniczanie roli TK i na próby naruszenia niezależności sądów i niezawisłości sędziów, ponieważ godzi to w fundamenty Rzeczpospolitej Polskiej.
ZPP wzywa prezydenta do przyjęcia ślubowania od sędziów wybranych w poprzedniej kadencji. Premier Szydło powinna według nich opublikować wyrok z 9 marca. Pięć miesięcy temu wykładowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zaapelowali do swojego absolwenta – Andrzeja Dudy o powstrzymanie procesu, który według nich prowadzi do ograniczenia niezależności sądowniczej w Polsce. Wyrazili niepokój w związku z podpisaną przez prezydenta ustawą z dnia 19 listopada zeszłego roku, która dotyczyła zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jak pisali – ruch ten „nie daje się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego” oraz „podważa zaufanie do Trybunału Konstytucyjnego”. Podpisana przez dziekana uchwała została przyjęta 55 głosami. 26 wykładowców było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.
To Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar opublikował na Twitterze treść uchwały ZPP. Przedstawiciele wszystkich zawodów prawniczych w Polsce wyrazili swój sprzeciw. Politycy powinni przestać obniżać pozycję autorytetów i prawnych, czego dopuszczają się od kilku miesięcy.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …