15 maja Sudanka, Meriam Yehya Ibrahim, została skazana na śmierć przez powieszenie za „apostazję”, oraz na karę chłosty za „cudzołóstwo”. Jest więźniarką sumienia skazaną z powodu przekonań religijnych oraz tożsamości. Meriam Yehya Ibrahim jest obecnie w ósmym miesiącu ciąży, a w areszcie przebywa z 20-miesięcznym synkiem. 15 maja wyrok śmierciwydał na nią sąd w Chartumie, stolicy Sudanu, gdy odmówiła wyrzeczenia się swojej religii. Kobieta otrzymała trzy dni czasu na zmianę decyzji i wyrzeczenie się religii po tym, jak 11 maja została uznana winną „cudzołóstwa” oraz „apostazji”.
Meriam została skazana na śmierć przez powieszenie z artykułu 126 Kodeksu Karnego Sudanu za zbrodnię „apostazji”, oraz na karę stu batów z artykułu 146 za „cudzołóstwo”. Nie wyznaczono jeszcze daty egzekucji. Zgodnie z Kodeksem Karnym Sudanu kobieta w zaawansowanej ciąży nie może zostać stracona, dopóki nie urodzi i nie będzie karmić dziecka piersią przez okres dwóch lat. Rzecznik rządu miał jakoby stwierdzić, że Meriam Yehya Ibrahim przysługuje prawo odwołania do sądu wyższej instancji.
Amnesty International uznaje karę śmierci za najbardziej okrutną, nieludzką i poniżającą formę kary oraz naruszenie prawa do życia, z tego powodu przeciwstawia się jej w każdym przypadku bez wyjątku, niezależnie od charakteru przestępstwa. Kara chłosty stanowi również naruszenie absolutnego zakazu tortur zapisanego w międzynarodowym prawie praw człowieka. Prosimy o pile pisanie apeli w języku arabskim, angielskim lub własnym: wzywających władze Sudanu do niezwłocznego i bezwarunkowego uwolnienia Meriam Yehya Ibrahim, ponieważ jest ona więźniarką sumienia, skazaną wyłącznie z powodu przekonań religijnych i tożsamości;wzywających władze Sudanu do zniesienia artykułów 126 i 146 Kodeksu Karnego, kryminalizujących apostazję i cudzołóstwo, odpowiednio do zobowiązań Sudanu na mocy międzynarodowego prawa praw człowieka; wWzywających władze Sudanu do wprowadzenia moratorium na wykonywanie wyroków śmierci, jako pierwszego kroku w kierunku jej całkowitego zniesienia, jak również to zniesienia kary chłosty. Adresy i wzory pism na stronie AI
Sprawdź także
Sędziowie pozwali S. Piotrowicza
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …