Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / Pozdrowienia z Karpacza

Pozdrowienia z Karpacza

Jestem emerytowanym radcą prawnym i większą część roku spędzam teraz w Karpaczu. Dzięki ?poprawnemu? wiem na bieżąco co się dzieje na naszym prawnym podwórku w Poznaniu i bardzo się z tego cieszę, a przy okazji dziękuję. Ponieważ Karpacz jest naszą poznańską enklawą w Karkonoszach donoszę o tym, że być może najnowszy hotel pana Gołębiewskiego powstaje niezgodnie z przepisami.

Właścicielem inwestycji jest jeden z najbogatszych Polaków, jednak przeciw budowie protestują miłośnicy Śnieżki i okolicznych krajobrazów.Ich zdaniem budowla nie pasuje do otoczenia, jest wyższy od wzgórz i zakłóca tzw. „linię widokową”. Przeciwnicy nazywają go „Gargamelem”. Podobnie zresztą jak poznaniacy nazwali bryłę nowego – starego zamku na Wzgórzu Przemysła Z zarzutami mieszkańców Karpacza zgadza się również konserwator zabytków i nadzór budowlany.
Jednak sam inwestor niczego nie przyjmuje do wiadomości. Miejscowe władze twierdzą, że nowy hotel to dodatkowe miejsca pracy i większy ruch turystyczny. Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej doniosło do inspektora nadzoru budowlanego, że hotel powstaje niezgodnie z projektem i pozwoleniami. Jak się okazuje hotel jest większy większy niż w planach. W hotelu ma być 880 pokoi, 32 sale konferencyjne i centrum spa – o jedną czwartą więcej niż planowano. Rozrastał się podczas budowy. Zgodnie z planami inwestycja miała mieć 116 tys. m kw., 28 metrów wysokości i dach z łupków. Natomiast w wykańczanym budynku rozrosła się powierzchnia, a wysokość wzrosła do 42 metrów. Na ten fakt zwrócił uwagę konserwator zabytków, który uważa, że hotel jest wyższy od otaczających go wzgórz. Pod koniec lipca burmistrz Karpacza zwrócił się do ministra kultury o wyjaśnienie sprawy. Tylko on może uchylić postanowienie konserwatora zabytków, który nie wyraża zgody na oddanie hotelu do użytku.
O wynikach sporu, bo Gołębiewski już zapowiada odwołanie, gdyby minister kultury rzucał mu kłody pod nogi, oczywiście poinformuję.
Zbigniew Kędziora Karpacz, Poznań

Sprawdź także

Mediacje z mediatorami

Otwarty dialog na rzecz mediacji – Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczyna współpracę ze środowiskiem mediacyjnym Ministerstwo Sprawiedliwości …