Strona główna / Szczypta soli / Pożegnanie z Ossolineum

Pożegnanie z Ossolineum

Najstarsza polska oficyna wydawnicza, działające od 1817 roku Ossolineum – rozwiązane. To wina złego zarządzania – powiedział podczas wizyty w Poznaniu minister kultury Bogdan Zdrojewski . Bogdan Zdrojewski zwracał uwagę, że spółka odnotowała spore straty i była źle zarządzana. Odsprzedała także na pewien czas prawa do niektórych tytułów. Resort kultury przeznacza 600 tysięcy złotych na uratowanie znaku towarowego wydawnictwa. Minister Zdrojewski zapowiada też działania chroniące przed upadkiem inne tego typu instytucje, jak Państwowy Instytut Wydawniczy czy Wydawnictwo Muzyczne. Najbardziej znaną serią wydawniczą Ossolineum jest „Biblioteka Narodowa”.
Ministerstwo Kultury napisało w specjalnym komunikacie, że celem działań podjętych przez resort jest ochrona najcenniejszych dla dziedzictwa narodowego wartości niematerialnych wydawnictwa. Czy wykupienie znaku towarowego, czyli możliwość wydawania ksiązek pod szyldem Ossolineum uratuje to zasłużone wydawnictwo? To już płacz nad rozlanym mlekiem. Niestety.
O kondycję finansową zawodowych kopaczy piłki martwi się cała Polska, to znaczy ( PiS), twierdząc że Grzegorz Lato zarabia za dużo i ma złych kolegów. Część o(po )słów chce wbrew prawu, wprowadzić tam kuratora. Szkoda, że nikt nie bił na alarm, gdy Ossolineum wołało o pomoc. Ministerstwo Kultury pozwoliło, aby upadło tak zasłużone dla polskiej egzystencji narodowej wydawnictwo. Ciekawe, kto stanie na czele nowego Ossolineum i czy nowi prezesi będą mieć więcej szczęścia do partycypowania w rządowej kasie.

Sprawdź także

Czy inwalidzi zagłosują

Nadal nie wszystkie lokale wyborcze są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami  Przed …