Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Poznać świat paragrafów

Poznać świat paragrafów

Trzy wyższe uczelnie z Poznania i ani jedna szkoła gimnazjalna, ani ogólnokształcąca. Taki jest wynik rekrutacji do udziału w PROGRAMIE EDUKACYJNYM – FUNKCJONOWANIE WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI. Szkoda. Nikt w szkołach nie uczy prawa. Nie chodzi o wykuwanie formułek czym różni się pozew od aktu oskarżenia, ale zrozumienie mechanizmów rządzących prawem. Poznańskie szkoły nie chcą pomóc swoim uczniom.

Być może zatem skorzystają z innej propozycji, do ktorej zachęcają poznańskie sądy. Udziału w rozprawach w towarzystwie prawnika, który młodzieży wyjaśniłby niuanse świata paragrafów. Z Wielkopolski w PROGRAMIE EDUKACYJNYM – FUNKCJONOWANIE WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI wezmą udział :Wyższa Szkoła Biznesu w Pile, Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu, Wyższa Szkoła Pedagogiczna i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, Gnieźnieńska Wyższa Szkoła Humanistyczno- Menedżerska Milenium i UAM, oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu; ZSP w Kleczewie, LO im. T. Kościuszki w Koninie; Zespół Szkól Rolnych w Marszewie; Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie, IV LO im. F. Chopina w Ostrowie i ZSP im. H. Sienkiewicza w Trzciance.
Jak informuje Joanna Dębek z Wydziału Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, resort obecnie jest na etapie podpisywania porozumień ze wszystkimi szkołami. Wszystkie spotkania zostaną zrealizowane do końca 2010 roku. Konkretne terminy spotkań nie są jeszcze znane, będą ustalane indywidualnie z każdą szkołą. Spotkania edukacyjne to jedno z kilku zadań realizowanych w ramach prowadzonego projektu ?Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości? współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem realizacji zadania jest przybliżenie młodzieży zróżnicowanej problematyki wymiaru sprawiedliwości w Polsce w tym m.in.: problematyki związanej z: 1) organizacją wymiaru sprawiedliwości; 2) sądownictwem; 3) prokuraturą; 4) zasadami funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i jego poszczególnymi instytucjami; 5) prawami ofiar przestępstw; 6) obowiązkami wynikającymi z bycia świadkiem w sądzie; 7) ustawodawstwem i wymiarem sprawiedliwości wobec nieletnich; 8) zapobieganiem i zwalczaniem przemocy wobec dzieci i młodzieży; 9) bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie; 10) innymi obszarami.
Spotkania mają na celu podniesienie niskiej wiedzy społeczeństwa o wymiarze sprawiedliwości, w szczególności o prawach obywateli w sądach i prokuraturach, nieumiejętności korzystania przez poszczególne grupy społeczne z obecnych rozwiązań prawnych, niski procent zgłaszających się osób pokrzywdzonych w celu dochodzenia swoich praw, niepopularność alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów. Spotkania edukacyjne mają przyczynić się m.in. do podniesienia świadomości prawnej młodych obywateli oraz popularyzowanie tematyki wymiaru sprawiedliwości.

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …