Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Poznań przeciera drogę do Indii

Poznań przeciera drogę do Indii

Adwokat z Poznania, Aleksander Jóskowiak, przewodniczący Rady Izby Polsko-Indyjskiej Izby Gospodarczej mówi o wielkiej szansie rozwoju ekonomicznego RP we współpracy z Indiami i oczywiście o futbolu.

– Izba 17 września obchodziła dwulecie istnienia. Co było podstawowym powodem otwarcia ekonomicznego w kierunku subkontynentu?
– To fakt. Właśnie 17 września 2008 roku, w budynku World Trade Center odbyło się spotkanie założycielskie Polsko-Indyjskiej Izby Gospodarczej z udziałem ponad stu przedsiębiorców z Polski i Indii. 24 kwietnia 2009 roku, a więc zaledwie miesiąc po formalnej rejestracji, Polsko-Indyjska Izba Gospodarcza współorganizowała wraz z Ministerstwem Gospodarki RP oraz Krajowa Izbą Gospodarczą ?Indyjsko-Polskie Forum Biznesowe? z udziałem pani prezydent Indii Pratibhy Devisingh Patil, której towarzyszyła delegacja, składająca się z przedstawicieli kilkunastu najbardziej znaczących firm indyjskich. Stworzyło to okazję do nawiązania ścisłej współpracy, zarówno z przedsiębiorcami indyjskimi jak i Federacją Indyjskich Izb Handlu i Przemysłu. Ten sukces ugruntował nasza współpracę z Ministerstwem Gospodarki oraz Krajowa Izbą Gospodarcza, a jej ukoronowaniem był list gratulacyjny, który do nas wystosował Adam Szejnfeld, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
– Rozumiem, ze dopiero co zakończona wizyta Donalda Tuska, prezesa Rady Ministrów RP, odbyła się z waszym udziałem….
-Staramy się przetrzeć od nowa szlaki. Pamiętajmy, że od ponad 30 lat Polska zapomniała o Indiach. Współpraca, bardzo ożywiona w latach 70-tych, obumarła. Zapraszając przedsiębiorców do współpracy z Polsko-Indyjską Izbą Gospodarczą pragnę podkreślić, że jesteśmy jedyną w Polsce bilateralną izbą odpowiedzialną za polsko- indyjską współpracę gospodarczą. Dysponujemy odpowiednią wiedzą i kontaktami, aby interesy polskich i indyjskich przedsiębiorców mogły być realizowane w sposób jak najbardziej optymalny. Działalność Izby skupia się głównie na wspomaganiu aktywności polskich przedsiębiorstw na rynku indyjskim oraz budowaniu struktur biznesowych, które mogłyby podjąć się partnerstwa przy realizacji indyjskich inwestycji w Polsce.
– A co ze współpracy z Indiami może mieć Poznań?
– Przedstawiciele miasta Poznania brali udział w organizowanej przez Izbę w dniach od 5 do 13 września specjalnej misji do New Delhi, Bombaju i Bangalore, która zbiegła się z oficjalną wizytą rządową premiera Donalda Tuska. Nasza Izba miala spory udział w jej przygotowaniu ?podpowiadając? z kim trzeba rozmawiać. Ponadto odpowiedź na tak postawione pytanie, padnie z całą pewnością 30 września właśnie w Poznaniu. Polsko-Indyjska Izba Gospodarcza organizuje w naszym mieście Polsko-Indyjskie Forum Gospodarcze. Sympozjum odbędzie się w hotelu Andersia, a skład uczestników, ( przybędzie ambasador Republiki Indii w Polsce) oraz poruszana tematyka wyjaśnią dlaczego warto robić biznes z Hindusami. Zasadniczym celem spotkania jest zaznajomienie polskich przedsiębiorców z zasadami funkcjonowania na rynku indyjskim. Omówione m.in. zostaną polsko-indyjskie stosunki handlowe, zagadnienia prawne oraz aspekty kulturowe.
-A związki Izby z Poznaniem?
– Nasza Izba ściśle współpracuje z Urzędem Miasta Poznania, Ministerstwem Gospodarki, Polską Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Krajową Izbą Gospodarczą, World Trade Center Poznań. Spodziewam się, że o możliwościach inwestycyjnych Poznania, naszym potencjale ekonomicznym i kulturalnym już niebawem przekonają się mieszkańcy New Delhi Bangalore i Bombaju, z którymi to miastami Poznań chce nawiązać ścisłą współpracę.
-Poza działalnością w Izbie, cały czas jest pan adwokatem i prowadzi własną kancelarię adwokacką…
– Od prawie dwudziestu lat jestem adwokatem. W mojej kancelarii skupiam się na tematyce gospodarczej, cywilnej, zwłaszcza kwestiach inwestycji, ale nie ?uciekam? też od spraw karnych czy podatkowych.
– Od lat jest pan podporą drużyny piłkarskiej Palestry.
– Raczej byłem, ale na całe szczęście mamy młodych następców, którzy godnie zastępują piłkarskich seniorów. Jesienią startuje nasza Liga Prawników i na pewno będę grać w tych meczach. Wybieram się również do Spały na Letnią Spartakiadę Prawników, gdzie przewidziano także rozgrywki piłkarskie.

Sprawdź także

Bardzo zła gra

Orzeczenie TK kontra wyrok TSUE. Prof. Łętowska nie ma wątpliwości. „Bardzo zła gra” Trybunał Konstytucyjny …