Na kwadrans przed godziną 15, we wtorek 27 lipca, pod poznańskim pręgierzem pojawili sie wolontariusze z Amnesty International. Rozstawili namiot będący „centrum” zbierania petycji.
Celem AI jest zapobieżenie łamaniu praw człowieka przez międzynarodowe korporacje wpędzajace ludzi w ubóstwo, jak to dzieje się w Bhopalu, Orisie i Delcie Nigru. Poznaniacy i turyści chętnie zapoznawali się z informacjami na temat degradacji środowiska naturalnego i deprecjacji moralnej i społecznej oraz ekologicznej ludzi żyjacych na tych terenach. Zbieranie podpisów trwało do godziny 21. Następnie w klubokawiarni „Meskalina” odbył się pokaz dokumentu Simona Chambersa ?Kowboje z Indii?. Film nawiązywał do jednej z petycji kampanii “Żądamy godności?, dotyczącej sytuacji w Orisie (Indie). Vedanta Resources, międzynarodowy koncern zajmujący się m.in. wydobywaniem rudy boksytu, planuje tam dalszy rozwój swojej rafinerii aluminium, co łączy się z zagrożeniem dla ośmiotysięcznego plemienia zamieszkującego region góry Niyamgiri.
Zachęcamy do lektury i podpisania oraz wysłania następujących petycji.
Oczyść Deltę Nigru!
Delta Nigru (Nigeria) zamieszkana jest przez około 31 milionów ludzi. Znajdują się tam ogromne złoża ropy naftowej, eksploatowane przez nigeryjski rząd oraz międzynarodowe koncerny. Od początku lat 60. zyski z wydobycia ropy naftowej w tym regionie sięgnęły ok. 600 mld dolarów. Pomimo tego, większość mieszkańców Delty Nigru żyje w ubóstwie, bez wystarczającego dostępu do czystej wody czy opieki zdrowotnej. Zanieczyszczenia spowodowane przez przemysł naftowy powodują choroby wśród ludzi i utratę przez nich tradycyjnych źródeł utrzymania, co wpędza ich w ubóstwo.
Lokalne społeczności nie są informowane na temat inwestycji prowadzonych na obszarach przez nie zamieszkałych. Wszelkie próby protestu kończą się brutalnym łamaniem praw człowieka. Zarówno władze Nigerii jak i koncern Shell ? główna firma naftowa prowadząca inwestycje w Delcie Nigru powinny usunąć zanieczyszczenia środowiska i ujawnić wszelkie informacje dotyczące wpływu przemysłu naftowego na prawa człowieka i stan środowiska w Delcie Nigru.
?Jeśli chcesz złowić ryby musisz w kilku rzekach brodzić przez około cztery godziny zanim dotrzesz do miejsca gdzie możesz złapać jakąś rybę i gdzie wyciek ropy jest mniejszy… niektóre ryby przez nas złapane, po otwarciu żołądka, śmierdzą ropą naftową?.
Więcej informacji na ten temat: Raport Amnesty International: Ropa, ubóstwo, Delta Nigru. Podejmij działanie! Wezwij władze Shella do oczyszczenia Delty Nigru. Wyślil list lub e-mail: Mr Peter Voser, Chief Executive, Royal Dutch Shell, P.O. Box 162, 2501 AN The Hague, The Netherlands:
Szanowny Panie, Chciałbym / chciałabym/ wyrazić swój niepokój w związku z działaniami koncernu Shell w Delcie Nigru. Powodują one zanieczyszczenie środowiska i mają negatywny wpływ na prawa człowieka miejscowej ludności. Zanieczyszczenia spowodowane przez ropę zagrażają podstawowym źródłom utrzymania lokalnej społeczności m.in. rolnictwu i rybołówstwu. Pogłębia to ubóstwo wśród mieszkańców Delty. Lokalne społeczności rzadko są informowane o wpływie operacji naftowych na ich środowisko i prawa człowieka. Wzywam koncern Shell do:
•bezzwłocznego usunięcia spowodowanych przez niego zanieczyszczeń; powinno zostać to przeprowadzone w porozumieniu ze lokalną społecznością a sprawozdania z tych działań powinny być regularnie publikowane;
•dokonania i opublikowania oceny wpływu jego działań na środowisko, lokalną społeczność i prawa człowieka.
Z poważaniem……
25 rocznica tragedii w Bhopalu
Wezwij władze koncernu Dow Chemicals do usunięcia zanieczyszczeń w Bhopalu. 2 grudnia 1984 roku, krótko przed północą, tysiące ton trujących substancji chemicznych wyciekło z należącej do koncernu Union Carbide fabryki pestycydów w Bhopalu w środkowych Indiach. W wyniku tej katastrofy ucierpiało około pół miliona osób. W wyniku skażenia, bezpośrednio po wycieku, zmarło od siedmiu do dziesięciu tysięcy osób. Kolejne 15 tysięcy zmarło w ciągu następnych 20 lat. 2 grudnia 2009 roku mieszkańcy Bhopalu obchodzili 25. rocznicę katastrofy. Amnesty International dołączyła się do nich, aby nagłośnić skutki wycieku i zwrócić uwagę na związane z nim naruszenia praw człowieka. Union Carbide, spółka obecnie należąca do The Dow Chemical Company, opuściła Bhopal nie oczyszczając skażonego terenu. Pomimo że od katastrofy upłynęło już ćwierć wieku, miejsce to nadal pozostaje zanieczyszczone. Ponad 100 tysięcy osób ma problemy ze zdrowiem. Podjęte działania na rzecz redukcji skutków wycieku okazały się zdecydowanie niewystarczające. Dopiero 7 czerwca 2010 roku siedmiu obywateli Indii, którzy pracowali niegdyś dla Union Carbide India Ltd., zostało skazanych przez sąd w Bhopalu za nieumyślne spowodowanie śmierci. Wydane wyroki obejmują kary maksymalnie 2 lat więzienia. Podczas gdy indyjscy pracownicy firmy mogli zostać postawieni przed sądem i skazani, oskarżeni zagraniczni pracownicy i jej prezesi firmy uniknęli sprawiedliwości po prostu pozostając za granicą. Według Amnesty International taka sytuacja jest całkowicie nie do zaakceptowania. Uważamy, że wyroki wydane wobec obywateli Indii to stanowczo za mało.
W tej sprawie piszemy do szefa Dow Chemicals: Andrew N. Liveris – Chairman and Chief Executive Officer The Dow Chemical Company, 2030 Dow Center, Midland, Michigan, 48674 USA.
Ostatnim etapem podróży żółtego Amnesty Busa w ramach akcji „Żądamy Godności” będzie Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.